1

Práce z domova? Zapomeňte!

Práce z domova se dnes prezentuje hlavně jako benefit pro zaměstnance, pozitiva však přináší i zaměstnavateli. Především však jde o oboustrannou možnost, jak umožnit práci mnohem širšímu spektru zaměstnanců, než bez ní. To může být právě projednávanou novelou zákoníku práce značně ztíženo.

Nejen manažer s laptopem, ale také matka, pečující o dítě, pracující důchodce, nebo řemeslník, který může část práce vykonávat ve své domácí dílně… to jsou jen příklady, kdy tzv. homeoffice a práce z domova mohou být pro zaměstnavatele ideálním způsobem, jak co nejefektivněji využít zaměstnance i jeho pracovní dobu. Na straně zaměstnanců pak spočívá hlavní deviza v tom, že zadanou práci mohou vykonat v jakýkoli čas, a nejsou tak vázáni striktním vymezením od-do.

Dosud vše fungovalo na základě svobodného rozhodnutí a souhlasu obou stran. Státu k tomu netřeba. Současná vláda ale rozhodla, že třeba. A to dokonce tak, že navržená úprava balancuje na hranici, kdy homeoffice zaměstnavatelům začne přinášet hlavně komplikace. A co si budeme namlouvat, proč by je zaměstnavatel podstupoval?

Už jen poznámka o povinnosti zaměstnavatele zabránit tzv. sociální izolaci zaměstnance je pikantní. V podstatě znamená, že zaměstnavatel musí dovolit svému zaměstnanci navštěvovat svoje kolegy v práci! Jako kdyby mu to snad dnes zakazoval. Stát tak zařídí, aby zaměstnanec neupadl náhodou do deprese. Prevenci zdar!

To je ovšem to nejmenší. Ďábel je jako obvykle skryt v detailu. Novela přináší mnoho návrhů, co vše by měl zajistit a platit zaměstnavatel. Jakoby to nejdůležitější pro zaměstnance nebyl jeho plat. Novela dále sice říká, že otázku bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (BOZP) nemění, ponechává údajně původní nastavení, ale co to ve skutečnosti znamená? Že pravidla BOZP, která platí při práci pro zaměstnavatele, se vztahují i na pracoviště doma u zaměstnance. Takže kromě například správně ergonomického křesla, nebo podlahy zabezpečené proti skluzu, a podobně, mohou zahrnovat také kontrolu pracoviště. Stačí pak kreativní změna nařízení vlády a může být hůř.

Jako by se navrhovatelé nechali inspirovat Hlavou 22, kolotoč příčin a (špatných) následků roztočen. Pod pláštíkem ochrany zaměstnanců ale hrají podle falešných not, které ve skutečnosti mohou práci z domova prakticky zlikvidovat. V tomto případě by bylo lepší ponechat stav věcí přirozenému vývoji, čili dohodě zaměstnavatele se zaměstnancem a naopak upustit od nadměrných regulací typu BOZP.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.