Do europarlamentu nechce Babiš jezdit. Většina tam dělá kampaň, tvrdí

Do europarlamentu nechce Babiš jezdit. Většina tam dělá kampaň, tvrdíNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Pohrdání, reaguje opozice

jhr Echo24

Premiér Andrej Babiš považuje za zbytečné ukazovat se na plenárních zasedáních Evropského parlamentu. „Většina těch lidí tam dělá kampaň,“ odůvodnil pro server iROZHLAS svou nechuť jezdit do Bruselu. Podle svých slov si počká na nové složení parlamentu a pak tam rád zavítá, řekl předseda ANO v reakci na otázku, proč vycouval ze svého vystoupení na sérii debat o budoucnosti Evropské unie.

Babiš měl před europoslance předstoupit letos 16. ledna. Místopředseda europarlamentu Pavel Telička iROZHLASU sdělil, že premiérovo vystoupení bylo bráno jako hotová věc, poté však přišla informace, že Babiš nepřijede. Úřad vlády to odůvodnil pracovní cestou předsedy vlády do Asie. Možnost hovořit před europoslanci přitom využili francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová či premiéři Chorvatska, Polska nebo dalších zemí.

Babiš to však považuje za zbytečné a nejedná ani o nějakém náhradním termínu. „Parlament de facto končí koncem března a nevím, co bych si tam s nimi povídal. Já si počkám na ten nový parlament a potom tam rád půjdu,“ tvrdil šéf hnutí ANO. „Většina těch lidí tam dělá kampaň, podle toho se i chovají, to jsme viděli, co se týká té mé pseudokauzy o střetu zájmů,“ nechal se slyšet s dodatkem, že nevidí důvod, proč mezi europoslance chodit. „Doufejme, že většina tam po nových volbách nebude,“ dodal.

Dlouho na sebe nenechaly čekat kritické reakce na premiérova slova. Předseda psolaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek hovoří o pohrdání parlamentní demokracií. „Píšu to v okamžiku, kdy premiér říká ve sněmovně: ‚Když se mě novináři ptají, proč sem nechodím, tak proto, že se tu jen plácá. Vykládáte nesmysly‘,“ napsal Kalousek na Twitter. 

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše se předseda vlády bojí vystoupit před europarlamentem. „Evropský parlament je zpolitizovaný? Jsou tam zvolení politici, tak to tak bývá. Veřejně se hájit není jako dělat selfíčka na Facebook. Ale premiér neumí skládat účty ani české sněmovně. Na interpelacích chyběl 7x za sebou,“ zkritizoval Babiše.

Čtěte také: Komunisté chtějí od Německa válečné reparace. „Dejte mi k tomu kuchařku,“ žádá Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články