George Soros se spojil s Donaldem Trumpem

komentář

George Soros se spojil s Donaldem Trumpem 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Ze Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, které kdysi dávno bývalo místem, kde se odehrávala důležitá debata o zásadních tématech, se stává rok od roku čím dál větší žvanírna, kde si špičky byznysu, které se dnes a denně při svých podnikatelských rozhodnutích chovají jako ti nejtvrdší, nejpragmatičtější a nejcyničtější kapitalisté, hrají na zachránce světa a nositele těch správných hodnot. Symbolem vzletného tlachání o lepším světě kombinovaného s nejcyničtějším divokým kapitalismem je zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Nakonec i v progresivní Evropské komisi mají už alpské tlachání prokouknuté, takže přímo do nového návrhu obratu světa financí vzhůru nohama, který se vzletně nazývá „Udržitelné finance“, napsali, jakým fake festivalem Davos je. Investoři se prý dosud dostávali pod nezdravý tlak konfliktu mezi dlouhodobými udržitelnými záměry a tlaky trhů na zisky. Popisovali, že musí mít vždycky v kapse dva proslovy: jeden pro analytiky trhů, zaměřené na finanční výkon, další pro zaměstnance na konference typu Davos, kde diskutují o přispění své firmy vzdělání, společnosti a planetě.

Jedním z mála, koho má v Davosu cenu poslouchat, je úspěšný finanční spekulant George Soros, později převtělený na hlavního mecenáše světových progresivistů. Soros není zajímavý, když mluví o záchraně světa. Je zajímavý, když se svou bystrostí finančního jestřába pozoruje, co se ve světě skutečně děje. Finanční spekulanti na to mají výborně vyvinuté instinkty. Díky nim vydělali tolik peněz.

Loni Soros v Davosu přirovnal technologické firmy k Velkému bratrovi. „Velmi snadno se mohou vyvinout v sítě totalitní kontroly, o jakých se Aldousi Huxleymu a Georgi Orwellovi ani nezdálo,“ prohlásil Soros s odkazem na autory nejznámějších děl o totalitním degenerování civilizací Konec civilizace, Farma zvířat a 1984. „Davos je to správné místo k ohlášení, že jejich dny jsou sečteny.“  Praxe v mnoha zemích, dost často ze strany jeho progresivních druhů s cenzorskými instinkty, mu dává za pravdu. Krátce po jeho výstupu se v různých zemích rozjely různé pokusy, jak zkrotit monopolní informační moc Googlu a Facebooku.

Letos Soros velmi přesně varoval, že vůbec největším ohrožením pro svobodu je, když se spojí nejmodernější technologie, umělá inteligence a autoritářské manýry. Epicentrem nové technologické totality je Peking. Přesně zformuloval, že Čína je nejbohatším, nejsilnějším a technologicky nejrozvinutějším autoritářským režimem na světě. „A to ze Si Ťin-pchinga dělá nejnebezpečnějšího protivníka otevřených společností,“ řekl Soros.

Jeho komentáře mířily na plán Číny zavést rozsáhlý systém společenského hodnocení k monitorování svých občanů, který jim přiděluje společenský kredit. „Chci upozornit na smrtelné nebezpečí hrozící otevřeným společnostem z nástrojů kontroly, které může strojové učení a umělá inteligence vložit do rukou represivních režimů,“ řekl Soros. „Systém společenského kreditu ještě není plně funkční, ale je jisté, kam vede. Podřídí osud jednotlivce zájmům státu jedné strany způsobem, který je v historii nevídaný,“ dodal. 

Systém, který přiděluje občanům body za dobré chování a za prohřešky je naopak odečítá, by měl být provozuschopný do roku 2020 a čeká se, že bude povinný. Lidé s nízkým skóre by pak mohli čelit postihům ve formě zákazu cestovat na určitých vlakových linkách nebo nemožnosti zapsat své děti na prestižní školy. Pro každého zastánce svobody a soukromí to zní šíleně.

A dost to také vysvětluje, proč mnoho zemí v čele se Spojenými státy, v nichž vládnou Sorosovi tvrdí ideoví oponenti, které on sám s gustem označuje za populisty, je tak ostražitých vůči čínským technologickým firmám Huawei a ZTE. Autoritářský režim, který špicluje na každém kroku své občany, nemá ze své podstaty nejmenší zábrany špiclovat přes své technologie své západní soupeře v boji o světovou technologickou dominanci.

George Soros tady smýšlí úplně stejně jako Donald Trump. Ve svém pochopení, co je dnešní Čína skutečně zač, jsou to nejbližší spojenci.

Bylo by skvělé, kdyby byli čeští progresivisté v těch skutečně důležitých věcech bystří jako jejich guru George Soros. A kdyby se český prezident Miloš Zeman v pochopení toho, co se ve světě skutečně děje, sem tam inspiroval Donaldem Trumpem.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články