1 Soud s Navalným

Ruský disident Navalnyj musí smazat část dokumentu o korupci

NOVÉ

Témata: , , ,

Moskevský městský soud jen částečně změnil rozsudek moskevské soudkyně, která nařídila předáku ruské opozice Alexeji Navalnému smazat z internetu celý film obviňující premiéra Dmitrije Medveděva z obohacování se na úkor státu. V reakci na Navalného odvolání soud nařídil opozičníkovi, aby do deseti dnů smazal tu část filmu, kvůli které jej zažaloval miliardář Ališer Usmanov. Podle listu Kommersant, vlastněného Usmanovem, jde právě o pasáž o uplácení šéfa vlády jedním z nejbohatších Rusů.

Navalného advokát u odvolacího soudu podle agentury Interfax požadoval zrušit celý rozsudek prvoinstančního soudu z konce května. Argumentoval tím, že soudkyně odmítla předvolat svědky obhajoby a ve svém rozsudku šla ještě dále, než se domáhal žalobce, miliardář Usmanov, který zažaloval Navalného z pomluvy a poškození dobrého jména. Usmanovův advokát naopak upozornil, že i sám Navalnyj připustil, že pro svá tvrzení o uplácení vlády nedisponuje „neprůstřelnými“ důkazy.

Usmanov podle Navalného filmu de facto podplatil premiéra Medveděva, když fondu Socgozprojekt „daroval“ dům s pozemkem o rozloze čtyř hektarů v prominentní moskevské oblasti. Šéfem dozorčí rady fondu je totiž Medveděvův spolužák Ilja Jelisejev. Podle Usmanova se však jednalo o smluvenou výměnu nemovitostí.

Opoziční lídr během procesu požadoval vyslechnout jako svědky premiéra Medveděva, místopředsedu vlády Igora Šuvalova a šéfa fondu Socgozprojekt. Soudkyně však této žádosti nevyhověla. Podle Navalného mu tak neumožnila dokázat pravdivost zveřejněných informací.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Film o Medveděvovi na internetu viděly miliony diváků. Po jeho zveřejnění se v březnu konaly v desítkách měst po celém Rusku demonstrace proti korupci. V Moskvě se protestů podle nezávislých médií zúčastnilo několik desítek tisíc lidí, policie zatkla stovky z nich. Na červen svolal Navalnyj další demonstrace, ale při odchodu z bydliště jej zatkli policisté a musel si odpykat 25 dnů za mřížemi.

Čtěte také: Složit poslanecký mandát? Proč bych to dělal, diví se Babiš

Z nového čísla Podzim populistů. Blíží se předčasné volby do rakouského parlamentu

Echo týdne: Drak, babička a televize ● Komentář: Co znamená vypuštění strnada ● Recenze: Zachovej nám...? ● Rozhovor: Tarantinovo rekviem za Hollywood

V nerovném zápase s kultem lidstva Za úsilím převychovat společnost se skrývá agrese
V Číně už se Velký bratr stal skutečností O Orwellovi v praxi s expertem na Čínu Erpingem Zhangem

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.