Tsipras po návratu z Bruselu: Rušíme úsporná opatření
Řecký výklad dohody
Páteční dohoda o programu úvěrové pomoci pro hluboce zadlužené Řecko podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase ruší dosavadní úsporná opatření, k nimž se Atény zavázaly. Řecká levicová vláda tvrdí, že se jí podařilo zabránit tomu, aby ji a celé řecké hospodářství eurozóna zardousila. S Tsiprasovým výkladem dohody ale nesouhlasí irský ministr financí Michael Noonan. Ministři financí zemí platících eurem se dohodli na čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci Řecku, a zabránili tak hrozbě, že Aténám příští měsíc dojdou peníze a že budou muset opustit eurozónu.
„Včera (v pátek) jsme udělali rozhodující krok na cestě od úsporných opatření, záchranných programů a od trojky (trojice věřitelů – Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond),“ prohlásil podle agentury Reuters Tsipras, šéf levicové strany SYRIZA. „Vyhráli jsme bitvu, ale ne válku. Těžkosti, opravdové těžkosti … jsou před námi,“ dodal Tsipras v krátkém vystoupení v řecké televizi.
„Včerejší dohoda s euroskupinou … ruší závazky předchozí vlády ohledně snížení mezd a důchodů, propouštění ve státním sektoru, zvýšení DPH na jídlo, léky,“ řekl Tsipras.
Podle páteční dohody bude pomoc Řecku prodloužena za podmínky, že vláda do pondělka představí seznam slíbených reformních opatření, která následně ohodnotí věřitelské instituce. V sobotu se podle agentury AP sejde Tsipras s desítkou ministrů, aby jednali o návrzích reforem.
Čtěte také: Eurozóna se s Řeckem dohodla: Aténám prodlouží pomoc
Straně SYRIZA k výhře v lednových parlamentních volbách pomohly sliby, že Řecko ukončí úspornou politiku, přestane spolupracovat s takzvanou trojkou, jejíž inspektoři dohlížejí na dodržování reforem, k nimž se Řecko zavázalo výměnou za mezinárodní pomoc. Nicméně i podle nové dohody budou Atény jednat „se třemi institucemi“.
‚Nebyli jsme zadroušeni‘
„Získali jsme čas,“ uvedl mluvčí vlády Gabriel Sakellaridis. „Řecké hospodářství a řecká vláda nebyly zardoušeny, jak zřejmě plánovali někteří v zahraničí i doma,“ řekl Sakellaridis v řecké soukromé televizi Mega TV. Podle Atén by dohoda měla uklidnit atmosféru v Řecku. Střadatelé v obavách, že jednání v Bruselu ztroskotají a vláda v rámci příprav na návrat k drachmě omezí výběry z bank, vybrali v pátek z bankovních účtů asi miliardu eur (asi 27,5 miliardy korun), řekl agentuře Reuters nejmenovaný vysoce postavený bankéř.
Mluvčí vlády uznává, že ujednání z Bruselu je teprve první krok, a přiznal, že pro vládu, která není v úřadu ještě ani měsíc, je těžké vyjednávat s těžkými vahami jako jsou evropští ministři. „Skutečná bitva začíná teď,“ řekl Sakellaridis. „Je to bitva, která bude kritická pro směřování naší země v několika nejbližších letech,“ dodal.
Řecko má politický problém, tvrdí irský ministr
Tsiprasovy výroky popřel v sobotu irský ministr financí Michael Noonan, který zastupuje svou zemi v jednáních euroskupiny. Eurozóna podle jeho slov nijak neustoupila a veškeré ústupky se odehrály na řecké straně. „Mají politický problém, protože jde o úplný obrat jejich předvolební pozice. Na stole není absolutně nic, co by se dalo považovat za ústupek (ze strany eurozóny),“ řekl Noonan.
To oni teď musí přicházet s kompromisy, což také dělají, a to podstatně,“ řekl ministr v rozhovoru pro irskou mediální společnost RTE. Podle něj ale Atény nemají příliš na výběr. „Největší hrozbou pro Řecko bylo, že do příští středy by se zhroutil jejich bankovní systém.“