Střelba v Brodu: Operační důstojník chyboval, uznala policie
Vražda osmi lidí
Při zásahu policie u tragédie v Uherském Brodu, ke které došlo 24. února, chyboval operační důstojník, který dostal informaci o plánu provést zákrok proti střelci. Zákrok zpochybnil kvůli lidem uvnitř restaurace, aby se nestalo „ještě něco horšího“. Na jeho chybové jednání ukázalo vyšetřování, kterým policie reagovala na výtku, že zasáhla v restauraci příliš pozdě. Rezervy byly také v například v komunikaci s vedením města nebo médii, uznala policie.
Policie jinak během celého zásahu postupovala správně. Měla však také lépe komunikovat s mužem, jenž se skrýval na toaletě. Na tiskové konferenci to v úterý řekla a Michaela Hýbnerová z odboru vnitřní kontroly policejního prezidia.
Tragédie se stala 24. února v uherskobrodské restauraci Družba, kde třiašedesátiletý muž zastřelil osm lidí a pak i sebe. Policie čelila kritice kvůli tomu, že údajně proti střelci zasáhla příliš pozdě. Zásahem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů. Její vyšetřování ale potrvá déle. Výsledky by mohly být známé zhruba v řádu měsíců.
Interní šetření policie se zabývalo tím, zda byl při zásahu dodržen zákon o policii a zda se postupovalo v souladu s vnitřními předpisy. Podle výsledků šetření správně postupovala dvoučlenná hlídka, která na místo přijela jako první a snažila se proti střelci zakročit. Z místa se ale musela stáhnout, aby neohrozila lidi uvnitř restaurace. „Neměli možnost úkrytu za nějakou pevnou překážkou,“ uvedla Hýbnerová.
Čtěte také: Oběti v Brodě zemřely ihned, neměly šanci přežít
Pak na místo dorazil vedoucí zdejšího policejního oddělení, jeho zástupci a další posily. Vedoucí následně informoval operačního důstojníka o plánu provést zákrok. Operační důstojník toto rozhodnutí zpochybnil a převzal rozhodovací pravomoc, přestože k tomu nebyl oprávněn. „Vedoucí to nerespektoval a nadále se připravoval na zákrok,“ zdůraznila Hýbnerová.
Podle interního šetření byly naopak správné ostatní postupy při zásahu. Správné bylo vyjednávání se střelcem, přesun zásahové jednotky a postup velitele zásahu. Policie byla také kritizována za to, že se nepokusila osvobodit muže, který se před střelce schovával na toaletě. Podle šetření to ale nebylo možné, jelikož bylo velké riziko, že by se osvobození nepovedlo bez dalších obětí.