Kosovo do UNESCO nepustili. Chyběly mu dva hlasy

Těsné a matoucí hlasování

Kosovo do UNESCO nepustili. Chyběly mu dva hlasyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) v pondělí na zasedání členských států v Paříži nepřijala do svých řad Kosovo. Hlasování bylo velmi těsné a pro členství balkánské země se nakonec nevyslovily potřebné dvě třetiny přítomných. Proti bylo například Rusko a Srbsko, které neuznávají nezávislost Kosova. Vstup do UNESCO by pro Priština byl důležitým krokem k mezinárodnímu uznání jeho státnosti.

Kvůli rozhodování o členství Kosova vládla na zasedání členských zemí UNESCO velmi vzrušená atmosféra. Srbsko plénu předložilo rezoluci, která by hlasování o členství Kosova odsunula až do roku 2017, ta ale nakonec neprošla.

Hlasování však nakonec dopadlo podle představ Bělehradu, i když ohledně výsledků panovala po nějakou dobu nejistota. Pro členství Kosova hlasovalo 92 států, proti jich bylo 50. Několik desítek zemí se ale hlasování zdrželo.

Několik světových médií i agentur proto pustilo do světa zprávu, že Kosovo členství získalo. Nakonec ale musely informaci o kosovském úspěchu odvolat, protože podle pravidel lze žádost o členství považovat za úspěšnou tehdy, když se pro ni vysloví dvě třetiny hlasujících, v tomto případě by to muselo být 94 států.

Kosovo od vyhlášení nezávislosti 17. února 2008 uznalo už více než 100 států, včetně většiny členů Evropské unie, Česko nevyjímaje. Nezávislost své někdejší provincie ale rozhodně neuznává Srbsko, jehož odmítavé stanovisko sdílí mimo jiné Rusko, Čína a pět členů EU, mezi nimiž je i Slovensko. Právě Srbsko dnes na zasedání organizace předložilo rezoluci, jejíž schválení by odsunulo hlasování o přijetí Kosova až do roku 2017. Tato rezoluce ale nebyla přijata.

Čtěte také: Kosovo se přiblížilo EU. Podepsalo asociační dohodu

Kosovský vůdce je válečný zločinec, řekl Zeman srbskému listu

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články