Čína trestá za dalajlamu. Uzavřela klíčový přechod s Mongolskem

Důsledky dalajlamovy návštěvy

Čína trestá za dalajlamu. Uzavřela klíčový přechod s MongolskemNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Stovky kamionů stojí na hranici mezi Čínou a Mongolskem. Peking totiž uzavřel klíčový hraniční přechod jako odpověď na nedávnou dalajlamovu návštěvu Ulánbátaru. Někteří řidiči tak trčí na hranicích už celé dny ve velkých mrazech, informuje server Al Jazeera s odvoláním na svého korespondenta v Mongolsku.

Uzavření hranic znervózňuje především těžební společnosti, které musely odložit dodávku vzácných kovů a stavebních materiálů. Jejich kamiony mají už několik dní zpoždění a netuší, kdy se vůbec dostanou do Číny. „Někteří řidiči stojí na hranici celé dny. V noci musí přetrpět mrazy okolo mínus 20 stupňů,“ popisuje situaci dopisovatel serveru Al Jazeera Andrian Brown.

„Čínskou blokádou“ nejvíce trpí nadnárodní těžební společnost Rio Tinto, která si z Mongolska nechá dovážet měď a zlato. Zatím se netuší, kdy Čína znovu pustí kamiony do země, zřejmě to ale nebude jediný důsledek návštěvy tibetského duchovního. Na některých hraničních přechodech údajně zavádí i nové poplatky.

Ulánbátar se navíc nachází v hospodářské recesi a žádal Čínu o půjčku ve výši 4,2 miliardy dolarů (107 miliard Kč). Dalajlamova návštěva ale tolik potřebnou půjčku nejspíše oddálí. „Mongolsko dalo přednost náboženské svobodě před hospodářskou nutností. A teď na to doplácí,“ dodává Brown.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama vystoupil minulý měsíc před tisíci svých příznivců. Peking před dalajlamovým příjezdem varoval Ulánbátar, že by návštěva mohla poškodit vzájemné vztahy. Mongolsko již dříve uvedlo, že čtyřdenní návštěva buddhistického duchovního vůdce v zemi má čistě náboženskou povahu.

Čínské ministerstvo zahraničí navzdory tomu zopakovalo svůj ostrý nesouhlas s jakýmikoli zahraničními cestami dalajlamy, kterého Peking označuje za nebezpečného separatistu. Dalajlama zavítal do Mongolska poprvé po pěti letech, patří ovšem k jeho tradiční destinaci. Tibetský duchovní vůdce zemi poprvé navštívil už v roce 1979. V zemi převládá jako náboženství tibetský buddhismus.

Čína kdysi zrušila i lety

Po dalajlamově návštěvě Mongolska v roce 2006 Čína zrušila lety mezi metropolemi obou zemí Pekingem a Ulánbátarem. Letecké spojení bylo později obnoveno.

Peking považuje dalajlamu, nositele Nobelovy ceny za mír za rok 1989, za nebezpečného separatistu. Dalajlama, který od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 pobývá v exilu v Indii, opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.

Čína měla výhrady i k nedávné cestě dalajlamy na Slovensko a do Česka, kde se sešel s několika politickými představiteli. Na Slovensku jej přijal prezident Andrej Kiska, v ČR se setkal například s lidoveckým ministrem kultury Danielem Hermanem.

Prezident Miloš Zeman, šéfové obou komor parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček a premiér Bohuslav Sobotka na to přijali omluvné ujištění, že „osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky“.

Čtěte také: Porušovala se v Praze kvůli čínskému prezidentu ústava? Rozhodne soud

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články