Babiš náhle potápí obědy zdarma. Není to odpískané, tvrdí Hamáček

Babiš náhle potápí obědy zdarma. Není to odpískané, tvrdí HamáčekNOVÉ
Domov

Koaliční odpískání obědů?

edi Echo24

Projekt obědy pro školáky zdarma pomalu ale jistě bere za své. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli oznámil, že změnil názor na bezplatné stravování dětí ve školách. Svůj postoj upravil především prý podle reakcí škol, které plošné opatření označily za nepotřebné. „Školy zkrátka řekly ne,“ uvedl premiér Babiš pro Blesk.cz. Vicepremiér Jan Hamáček z ČSSD, která projekt považuje za klíčový, však očekává o tématu ještě koaliční jednání.

Andrej Babiš v neděli oznámil, že chce o obědech pro děti více komunikovat s řediteli škol a vymyslet způsob, který bude lepší. „V této chvíli to vidím tak, že jen rozšíříme dotační programy, které nejsou sjednocené, a sjednotíme je,“ doplnil. „Názor upravuji podle reakcí, někdo by mohl říct, že jsem populista,“ řekl.

Babiš už v pátek naznačil, že se může stát, že se nakonec vláda přikloní k rozšíření dosavadních programů, díky nimž mohou školáci z chudších rodin už teď mít školní stravování bezplatně, aniž by šlo o plošné opatření. Podle šéfa koaliční ČSSD Hamáčka se však v pátek na jednání koaliční rady o záležitosti nejednalo.

Hamáček dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce při dotazech odkázal na Babiše. „Pokud něco řekl, ptejte se jeho. Já nepovedu koaliční jednání v Otázkách Václava Moravce, od toho je koaliční rada,“ uvedl. Kabinet podle něj původní záměr „neodpískal“.

„Pozice sociální demokracie vychází z toho, že o tom budeme jednat,“ dodal Hamáček s tím, že v pátek se na koaliční radě o záležitosti nehovořilo a Babiš prezentoval svůj názor. Babiš dnes řekl, že by se otázka financování obědů měla dořešit zhruba do měsíce.

Premiér Babiš a ministryně financí Alena Schillerová v pátek vyhlásili, že je potřeba šetřit. Vláda uvažuje mj. o propouštění až deseti procent úředníků.

Více čtěte: Musíme šetřit, zjistilo ANO. Babiš přemýšlí o zvýšení daní i propouštění

Bezplatné obědy pro všechny děti ze školek a prvního stupně základních škol navrhla ČSSD. Vyšlo by to ročně asi na 5,4 miliardy korun. Ministr školství Robert Plaga (ANO) pak přišel s tím, že by bezplatné stravování měli mít školáci z mateřských a základních škol s přídavkem na děti, tedy z rodin s příjmem do 2,7násobku životního minima. Stálo by to na rok asi 1,7 miliardy. Koaliční strany se v lednu dohodly, že by jídlo zdarma měli dostávat jen chudší školáci.

Ministerstvo školství už několik let projekt s obědy zdarma pro děti z chudých rodin má. Každý rok na něj vydává zhruba 30 milionů korun. Stravování tak má tisícovka dětí, uvedl dříve Plaga. Další program obědů do škol, který se platí hlavně z evropských peněz, má i ministerstvo práce. Stravu v tomto školním roce dostává asi 6000 školáků z devíti krajů. Některé kraje a školy ale zapojení do projektů odmítají. Podle nich je vyřizování příliš složité.

Související články