Finanční správa opatrně couvá. Zajišťovací příkazy čeká revize

Likvidační příkazy

Finanční správa opatrně couvá. Zajišťovací příkazy čeká revizeNOVÉ
Ministerstvo financí Foto:

FOTO: Wikimedia Commons/ŠJů

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Finanční správa a ministerstvo financí nepřímo připouští, že používání zajišťovacích příkazů není úplně v pořádku. Souhlasí totiž s tím, že je třeba je v zákoně upravit. Sporným opatřením se navíc bude zabývat expertní skupina na ministerstvu financí.

„Komora usiluje o efektivní soudní kontrolu zajišťovacích příkazů. Pro svou mimořádnost a za určitých podmínek i likvidační charakter je vhodné, aby se našel způsob, jak celé odvolací řízení zkrátit včetně posílení úlohy soudů a upřednostnění projednání žaloby proti zajišťovacímu příkazu,“ uvedla prezidentka Komory daňových poradců Petra Pospíšilová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

S tím, že je třeba legislativu upravit, souhlasí i ministerstvo financí. V pondělí proběhl na půdě Nejvyššího správního soudu seminář na téma zajišťovací příkazy, které ho se účastnili zástupci ministerstva, finanční správy, daňových poradců i podnikatelských svazů. Zajišťovací příkazy se totiž v posledních měsících staly terčem kritiky. Daňoví poradci tvrdí, že jsou takzvané zajišťováky nadužívány a že kvůli nim skončila celá řada firem v likvidaci, ačkoliv se ničeho špatného nedopustila.

Schillerová změny podporuje

Změny legislativy přitom podporuje už i samotné ministerstvo financí. A to, ačkoliv dříve tvrdilo, že k pochybením nedochází. „Dnešní seriózní diskuze si velice vážíme, zejména s ohledem na úroveň, kam tato diskuze v posledních týdnech a měsících klesla v mediálním prostoru,“ uvedla Schillerová v tiskové zprávě.

Podle resortu financí by nově mohl být v rámci zajišťováku používán obdobný mechanismus předběžného opatření, který je využíván v insolvenci. Vedle toho by od středy měl začít platit nový metodický pokyn k zajišťovacím příkazů. Ten by měl vycházet z analýzy dosavadní praxe, ale také reflexe dosavadní soudní judikatury.

Nová metodika bude spočívat například v tom, že správa před vydáním zajišťovacího příkazu bude firmám více vysvětlovat alternativní možnosti úhrady jistoty. Jde například o zástavní právo zřízené k majetku třetí osoby, ručení třetí osoby, finanční záruky nebo jiné způsoby.

„Institut by spočíval v možnosti nahrazení zajišťovací exekuce řádně jmenovaným správcem s odbornými znalostmi, jehož schválení by po nezbytně nutnou dobu podléhaly všechny operace směřující ke zmenšení majetku příslušného daňového subjektu,“ řekla Schillerová.

Problematikou se bude dál zabývat expertní skupina, která na resortu financí funguje. Její součástí je například člen Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek nebo soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka. „Debata byla věcná, klidná a na nejvyšší úrovni. Paní náměstkyně Schillerová slíbila, že se problémem bude zabývat i expertní skupina na ministerstvu financí. Jako její člen bych mohl náměty Komory daňových poradců detailně vysvětlit. Členem expertní skupiny je rovněž např. například soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka, jež je členem senátu, který přijal několik zlomových rozhodnutí v oblasti zajišťovacích příkazů,“ uvedl člen Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek. 

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Finanční správa v poslední době čelila kritice, že příkazy zneužívá, a likviduje tak i poctivé firmy, které se do řetězových obchodů mohly dostat neúmyslně. Po obstavení účtů mnoho firem není schopno pokračovat v podnikání a někdy se očistí až za několik let.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Změňte „zajišťováky“. Daňoví experti se pokusí přesvědčit Janečka i Schillerovou

Kontroverzní zajišťovací příkazy na vládě. Kdo za ně dá hlavu na špalek?

Sdílet:

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články