Drama ze Zélandu. Přítel spadl ze skály, Češka čekala na záchranu měsíc

Smrt v horách

Drama ze Zélandu. Přítel spadl ze skály, Češka čekala na záchranu měsícAKTUALIZOVÁNO
FOTO: http://www.doc.govt.nz/ David S. Lee Foto: Routeburn Track
2
Svět
Echo24
Sdílet:

V opuštěné chatě v horách na Novém Zélandu objevili záchranáři českou turistku, která tam čekala na záchranu měsíc od chvíle, kdy její partner, se kterým cestovala, spadl do několikametrové průrvy ve skále a zemřel. Informaci potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Češka byla odvezena do nemocnice a k policejnímu výslechu. Průvodci, kteří trekovou trasu znají, totiž její verzi příběhu zpochybňují.

Irena Valentová z ministerstva zahraničních věcí pro server ECHO24 potvrdila, že zesnulým mužem je osmadvacetiletý Čech. O vyzvednutí jeho ostatků se v průběhu dne pokoušeli novozélandští záchranáři, ale práci jim znesnadňovaly poryvy větru. „Jsme ve spojení s generálním konzulátem v Sydney a honorárním konzulátem v Queenstownu. Zatím nemůžeme sdělit více informací, policie případ vyšetřuje,“ doplnila Valentová. Server Stuff.co.nz napsal, že oba na Nový Zéland přicestovali 29. února tohoto roku, aby pracovali na farmě nedaleko Dunedinu.

Pár se vydal na 32 kilometrů dlouhou trasu Routeburn Track 26. července i navzdory tomu, že jej před ní varovali zaměstnanci oddělení ochrany přírody (Department of Conservation). Vzhledem k tomu, že o své cestě nikoho neinformovali, nikdo je dlouhou dobu nepohřešoval. Teprve když příbuzní v Česku začali být znepokojení a kontaktovali známé na Novém Zélandu, obrátil se český konzulát tento týden na policii, která zahájila pátrací akci, uvedla česká honorární konzulka v Queenstownu Vlaďka Kennett.

Čtvrtý den túry muž spadl do průrvy ve skále a svým zraněním podlehl. Ženě se podařilo po třech dnech ve volné přírodě dostat do chaty správců parku, kde byla zásoba dříví i trvanlivých potravin. Podle české konzulky se Češka zachovala správně, když v chatě zůstala. „Ona udělala to nejlepší, co mohla udělat, vzhledem ke svému psychickému a fyzickému stavu a vzhledem k podmínkám na trase,“ řekla Kennett. „Je to jedno z pravidel, pokud se člověk na cestě ztratí, aby vyhledal útočiště a čekal tam na záchranu,“ dodala.

Policie uvedla, že český pár byl na cestu dobře vybaven a měl jisté zkušenosti s výlety v novozélandských horách. Kennett nicméně serveru Stuff.co.nz sdělila, že neměli ani stan, proto jednu noc strávili pod širým nebem. Během pochodu po trase pak ztratili orientaci a sešli ze stezky. Muž vzápětí spadl do 5 až 7 metrů hluboké průrvy. Zůstal v ní uvězněn a později zemřel. Na Novém Zélandu panuje nyní zima, poslední měsíc v oblasti hustě sněžilo, cesta byla pokrytá sněhem a hrozilo riziko sesuvu lavin.

Průvodci verzi příběhu zpochybňují

Někteří průvodci, kteří v létě velmi frekventovanou trasu Routeburn Track znají, vyjádřili údiv nad tím, že Češku celý měsíc nikdo neobjevil. Připustili ovšem, že je to možné vzhledem k tomu, že cesta je na zimu oficiálně uzavřená. „Je velmi zvláštní, že by po této cestě nikdo neprošel po celou dobu, co byla v chatě, ale není to vyloučeno. Za jistých podmínek může být obtížné se na tuto trasu vydat,“ citoval deník The Guardian Noela Saxona, který v létě po trase provádí skupiny „průměrně zdatných“ turistů. V létě trasu turisté podle něj zdolají za dva až čtyři dny.

„Je velmi nezvyklé, že by někdo zmizel v novozélandském buši na tak dlouhou dobu bez toho, že by to bylo nahlášeno,“ uvedl policejní inspektor Olaf Jensen. „Je zde řada nezodpovězených otázek, dokud ale nedáme dohromady, co se stalo, nic dalšího říci nemůžeme,“ dodal a upřesnil, že v chatě byla vysílačka. Češka s ní ale neuměla zacházet. Žena řekla, že alespoň před chatou do sněhu, který dosahoval výšky asi jednoho metru, napsala písmeno H jako Help v naději, že to někdo uvidí ze vzduchu a přijde jí na pomoc.

Čtěte také:

Českého turistu zabil v Tatrách blesk

Ve Švýcarsku zahynuli zřejmě tři čeští vodáci

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články