Asadova vláda pohřbila příměří v Sýrii, tvrdí syrská opozice

MÍROVÉ ROZHOVORY SE HROUTÍ

Asadova vláda pohřbila příměří v Sýrii, tvrdí syrská opozice
Ilustrační foto Foto: FOTO: archiv
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vláda prezidenta Bašára Asada „pohřbila“ příměří vyhlášené v zemi na konci února, uvedl vůdce syrské exilové opozice Anás Abdá. Varoval rovněž, že problematické mírové rozhovory, které byly před pár dny přerušeny, se mohou zcela zhroutit.

Abdá je vůdcem opoziční Syrské národní rady (SNC), která sídlí v Turecku. Jestliže se nic nezmění, zástupci opozice, kteří oznámili, že z jednání odjíždějí, se podle něj do Ženevy brzy nevrátí.

Klid zbraní mezi povstalci a syrskou vládou trval od 27. února, v posledních dnech byl ale zejména na severu země neustále porušován. Opozice na protest proti vládním útokům opustila Ženevu a ve Švýcarsku zanechala jen malý technický tým. Následně oznámila, že úterní vládní nálety na dvě města kontrolovaná opozicí na severozápadě země usmrtily 44 civilistů. „Režim včera pohřbil příměří,“ prohlásil Abdá na tiskové konferenci v Turecku. Za posledních 53 dní prý vládní jednotky porušily klid zbraní více než 2100krát.

Syrská národní rada je součástí opoziční vyjednávací komise (HNC), která v Ženevě jednala. Šéf HNC Rijád Hidžáb již dříve vyzval mezinárodní pozorovatele, aby monitorovali dodržování příměří v Sýrii. Rada bezpečnosti OSN by pak měla tvrdě zasáhnout proti těm, kteří klid zbraní porušují.

Čtěte také: Volby v Sýrii vyhrála Asadova vládní strana Baas

Asad spáchal válečné zločiny, vyplývá z tajných dokumentů

Sdílet: