Nový web chce vyřešit šikanu na školách

PROJEKT PROTI ŠIKANĚ

Nový web chce vyřešit šikanu na školáchNOVÉ 1
Tech
Echo24
Sdílet:

Děti budou mít možnost nahlásit šikanu i drobnější potíže s chováním spolužáků ve škole na novém webu, který vytvořili studenti z gymnázia Brno Vídeňská. Projektem Nenech to být chtějí pobídnout mlčící většinu ve školských kolektivech, aby informovala o tom, že někdo někomu ve škole ubližuje. Autoři projektu Jan Sláma a David Špunar ho představili novinářům společně s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD), která nad projektem převzala záštitu.

Projekt, který má pomoct obětem šikany, podporují ministerstvo školství a Linka bezpečí. Podle jejího vedoucího Petera Porubského má pomoct zabránit rozvoji šikany do násilných forem a pokusit se ji řešit hned v zárodku. „Je to jeden z dalších nástrojů, jak řešit šikanu. Kompletně vyřešit ji bohužel nemůžeme,“ řekl.

Internetové prostředí je podle autorů projektu školákům blízké, proto ho pro hlášení šikany mohou upřednostňovat. Šikanu budou moct nahlásit anonymně, v jednoduchém online formuláři vyplní informaci o tom, kdo je obětí a na které škole, eventuálně ve které třídě. Podle autorů projektu nemusí mít strach, že prozrazením šikany sobě nebo oběti ublíží. To bývá jedním z hlavních důvodů, proč ve většině případů děti šikanu nenahlásí.

Projekt podpořil na svém videu také uznávaný youtuber NejFake, kterého Sláma se Špunarem oslovili. Jeho video, ve kterém nový web představil, zhlédlo dosud zhruba 21 000 lidí.

Školy se musí do systému registrovat. Systém by spuštěn v neděli večer a za prvních pět hodin měli jeho autoři informace o 487 návštěvách lidí, 66 žádostí studentů o registraci jejich školy a 11 žádostí škol o registraci. Sami studenti či rodiče se do systému registrovat nemusí.

Velkou diskusi o šikaně vyvolala kauza učitelky Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze, která loni v lednu zemřela.

Linka bezpečí podle Porubského přijala za rok 2016 asi 2000 hovorů, tedy zhruba šest za den. Bylo to o 700 více než v roce 2015.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Která škola je nejhorší? Valachová navrhuje zveřejňování výsledků

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články