Ženy ve službách islamistů. Na sítích povzbuzují k terorismu

Britky v Sýrii

Ženy ve službách islamistů. Na sítích povzbuzují k terorismuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ženy, které odjely z Velké Británie do Sýrie a přidaly se k Islámskému státu (IS), mají za úkol podněcovat k teroristickým útokům na sociálních sítích. Až do teď se na tyto ženy nahlíželo spíše jako na pasivní účastnice, které se odjely provdat. Nyní se ukazuje, že mají klíčovou roli: povzbuzovat k teroristickým útokům, píše britský Guardian. 

Intenzivním sledováním účtů těchto žen na sociálních sítích výzkumníci z Mezinárodního centra pro studium radikalismu na King's College London zjistili, že Britky v Sýrii jsou velmi aktivní a že cíleně povzbuzují islamisty v Británii k teroristickým útokům. Výzkumníci se zaměřili na skupinu asi třiceti žen, které jsou v současné době na severu Sýrie. Ty v poslední době například často vyzdvihovaly teroristy, kteří provedli útok na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo. 

„Britské ženy mají tendenci povzbuzovat k útokům. Říkají lidem, kteří nemohli odjet do IS: 'Proč něco nepodniknout doma?' Tohle je obvyklá výzva: když nemůžete opustit svoji rodinu nebo vám není povoleno se přestěhovat do Sýrie, proveďte něco podobného,“ říká pro Guardian Melanie Smithová z Mezinárodního centra pro studium radikalismu. Řadě příznivců IS je totiž zakázáno vycestovat ze země. 

Čtěte také: Hledám ženu. Značka: Bojovník Islámského státu

Podle Smithové jsou tyto ženy dlouhodobě podceňovány. „Nemyslím si, že někdo mluví o ženách, které se vracejí, jako o riziku,“ říká Smithová. O ženách odjíždějících do Sýrie se totiž vždy hovořilo spíše jako o pasivních účastnicích, jejichž motivací pro cestu byl sňatek a porod potomka.

„I když možná nemají stejný vojenský výcvik jako muži, na internetu můžeme dobře pozorovat jejich frustraci z toho, že nemohou bojovat,“ uvádí Smithová, podle níž jsou v historii známy případy, kdy byly ženy použity při sebevražedných útocích a dalších operacích. Na začátku ledna se například sebevražedná útočnice odpálila v Istanbulu na policejní stanici.

Čtěte také: Sebevražedná útočnice se v Istanbulu odpálila na policii

Databáze sledovaných žen se neomezuje pouze na Velkou Británii, ale eviduje asi 70 žen ze západních zemí, přičemž nejmladší z nich je patnáctiletá Francouzka. Podle deníku New York Times odchází do Sýrie či Iráku nejvíce lidí právě z Británie a Francie.

Samotný IS má o ženy ze Západu velký zájem. Podle informací Rádia Svobodná Evropa dokonce existují lidé, kteří poskytují na internetu rady, jak se stát manželkou islamisty. Novomanželé pak od Islámského státu dostanou jídlo, peníze i třeba dům. 

Čtěte také: Námluvy pod taktovkou Islámského státu trvají pět minut

Potenciální kandidátkou do databáze sledovaných žen je nyní Hayat Boumeddienová, partnerka zabitého teroristy Amedyho Coulibalyho, který má na svědomí vraždu policistky a útok v košer obchodu v Paříži. Právě Boumeddienová byla podle úřadů spojkou mezi svým partnerem a bratry Kouachiovými, kteří provedli teroristický útok v redakci časopisu Charlie Hebdo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Padesát let Gustáva Husáka

KOMENTÁŘ

V následujícím týdnu – konkrétně ve čtvrtek 29. května – uplyne rovných padesát let od chvíle, kdy byl osmým československým prezidentem zvolen tehdejší generál ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz