Islamisté v Palmýře získali protiletecké zbraně. USA chystají úder

NOVÉ

Islamisté v Palmýře získali protiletecké zbraně. USA chystají úderBOJE O HISTORICKOU PALMÝRU
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Radikálové z Islámského státu se v dobyté Palmýře zmocnili velkého množství těžkých zbraní včetně obrněných vozidel a děl. Od syrských a ruských jednotek mohli ukořistit i protiletecké zbraně, varují Spojené státy. Ty by mohly vážně ohrozit leteckou kampaň mezinárodní koalice, která na islamisty útočí ze vzduchu. Americký generál proto varuje, že pokud Rusové a Syřané zbraně rychle nezískají zpět, USA na islamisty udeří samy.

Spojené státy prý zatím přesně neví, co všechno islamisté ukořistili. Zřejmě se však zmocnili technologie, která může ohrozit koaliční vojáky. „Myslíme si, že to je několik obrněných vozů a děla a další těžké zbraně, možná protiletadlová technika,“ uvedl generál americké armády Stephen Townsend podle agentury Reuters.

Townsend zároveň varoval, že pokud syrské a ruské jednotky urychleně nezískají ztracené zbraně zpět, Američané se do věci vloží samí. „Cokoli, čeho se (islamisté) zmocnili, ohrožuje koalici, ale my se s těmi hrozbami umíme vyrovnat a uděláme to,“ uvedl a dodal: „Předpokládám, že brzy budeme mít možnost zaútočit na ukořistěné vybavení a zabít islamisty, kteří ho kontrolují.“

Americký generál nicméně přiznal, že bude radši, když se o věc postarají Rusové a Syřané. V nepřehledné situaci v okolí Palmýry se totiž vyznají lépe než Američané – ti podle něj někdy nejsou schopní rozeznat, jestli konkrétní vozidlo patří vládním jednotkám nebo islamistům.

„Svým způsobem se teď držíme stranou, pozorujeme situaci, chráníme svůj vlastní zájem a necháváme Rusy, aby se s tím popasovali. To je podle mě zřejmě ten nejrozumnější způsob, jak teď přistupovat k Palmýře,“ uvedl k tomu generál Townsend.

Pyrrhovo vítězství v Palmýře?

Bojovníci Islámského státu do historické Palmýry vstoupili v sobotu, když syrské a ruské jednotky završovaly svůj útok vůči východnímu Aleppu. Část největšího syrského města po dlouhou dobu drželi protivládní povstalci, mezi jinými i radikální islamisté.

Syrský prezident Bašár Asad na dobytí Palmýry reagoval tak, jak v minulosti na podobné situace reagoval již několikrát – obvinil Spojené státy. V rozhovoru pro ruskou stanici RT uvedl, že USA pomohly islamistům dobýt Palmýru, aby zmírnily tlak režimních jednotek vůči východnímu Aleppu. V tom samém duchu se vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Sami Američané nicméně dobytí Palmýry (při odhlédnutí od ukořistěných zbraní) takový význam nepřikládají. „Nepřítel (Islámský stát) vycítil slabost, udeřil a dosáhl dílčího vítězství, které však podle mě bude velmi prchavé,“ uvedl podle agentury Reuters generál Townsend.

Islamisté slavné historické město Palmýra poprvé obsadili loni v květnu, syrská armáda ho s pomocí ruských letounů osvobodila letos v březnu. Během nadvlády Islámského státu město přišlo o několik významných památek.

Čtěte také: Islámský stát znovu obsadil část historické Palmýry

Proti ruským letadlům. Šejkové chtějí dát syrským rebelům rakety

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články