Sobotkův volební slib: Mobilní tarify za tři stovky jako v Polsku

Realita nebo předvolební slib

Sobotkův volební slib: Mobilní tarify za tři stovky jako v PolskuNOVÉ
Ilustrační fofo Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zatímco v České republice za nejběžnější evropský tarif zaplatíte 749 korun, tak v Polsku, Rakousku či Rumunsku můžete za stejných podmínek volat, esemeskovat a užívat data až o polovinu levněji. V souvislosti s tím a s plánovaným snížením poplatků za roaming v Evropě se o situaci mobilních dat začala zajímat i česká vláda. Levnější mobilní data v Česku, o nichž se na vládní úrovni vedou debaty již několikátý den, by mohli operátoři podle Bohuslava Sobotky nabídnout už letos.

Sobotka by chtěl jak zvýšit konkurenci na trhu tím, že umožní vstup čtvrtému operátorovi, tak i zavedení snazší přenositelnosti telefonního čísla. Ještě v tomto roce by mohla podle premiéra vstoupit v platnost novela zákona o elektronických komunikacích, která by takováto pravidla a přísnější postihy pro operátory zaváděla. Sobotka to v neděli prohlásil v pořadu televize Prima Partie.

Novela by měla rozšířit pravomoci českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který by mohl místo současných 20 milionů uložit pokutu do 50 milionů korun. Pro úřad by tak bylo podle premiéra snazší ukládat vyšší pokuty bez obav z toho, že mu soud nařízené pokuty zruší. Doposud totiž měli úředníci problém ukládat pokuty v horní části uvedeného rozsahu, pokud pochybení operátorů nebylo stoprocentní. Při zvýšení pokuty na 50 milionů ale bude nynější dvacetimilionová sankce v dolní polovině zákonného rozsahu, dodal předseda vlády.

Neomezené volání + sms + 1,5 GB v rámci země, právě za těchto podmínek si Češi dnes mohou volat psát a užívat data, a to za 749 korun. Podrobné srovnání cen koncem loňského roku pro Echo24 poskytl server dTest.

Velmi podobné podmínky, které se nejčastěji liší především v množství mobilních dat, i za polovinu ceny mají například v Polsku, Rakousku či Rumunsku. Dražší mobilní služby než v České republice jsou například v Maďarsku. Podobné ceny jako u nás jsou na Slovensku či v Německu.

Srovnání cen služeb českých a zahraničních operátorů ( Neomezené volání + sms + data 1,5 až 2 GB v rámci země):
ČR – 749 Kč
Slovensko – 757 Kč
Polsko – 305 Kč
Německo – 730 Kč
Rakousko – 406 Kč
Maďarsko – 961 Kč
Rumunsko – 487 Kč
Francie – 676 Kč
Velká Británie – 471 Kč (5 GB + roaming EU)
Itálie – 1055 Kč (4 GB v rámci země + roaming v EU a USA 100 minut)
Španělsko – 757 Kč ( 4 GB + roaming EU a USA v rámci ceny tarifu)
Nizozemsko – 582 Kč

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Právě polský trh je podle premiéra Bohuslava Sobotky tím, kde se příchod nového operátora pozitivně projevil odrazil v ceně služeb a došlo tím k výraznému zlevnění. Přestože ani příchod čtvrtého operátora nepřináší stoprocentní jistotu snížení cen, vyšší konkurence spolu s politickým tlakem může ke změně podnikání v poskytování komunikačních služeb přispět. Nového operátora by vláda chtěla na trh pustit v souvislosti s přechodem na nový standard vysílání DVB-T2. Novému operátorovi by tak bylo možné nabídnout uvolněnou frekvenci 700 MHz.

Čtěte podrobněji: Telekomunikaci čekají změny. Sobotka mluví o čtvrtém operátoru

Chystaná novela zákona o elektronických komunikacích, která počítá s vyššími pokutami za přestupky operátorů a se snazším přenesením telefonních čísel mezi operátory, je podle předsedy rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka jen prvním krokem. Například přenos čísla by mohl být rychlejší než navrhovaných deset dnů. To by podle Nováka mohla vyřešit takzvaná revize regulačního rámce, která by měla být součástí nově připravovaného zákona týkajícího se digitálního vysílání.

Snazší přenositelnost telefonního čísla podle něj přispěje k efektivnějšímu konkurenčnímu prostředí. Zákazníci jsou podle Nováka uvězněni v dlouholetých smlouvách a když, že přijde nový operátor s atraktivní nabídkou, tak nemohou rychle ukončit smlouvu a přejít k výhodnější službě.

Technicky je možné telefonní číslo mezi operátory přenést během čtyř dnů. Desetidenní lhůta je tak kompromis vyjednaný se zástupci operátorů, uvedl Milan Borovička, právní zástupce časopisu dTest, který se ochraně spotřebitele dlouhodobě věnuje.

Nižší poplatky za roaming, i navzdory postupu Mládka

I přesto, že ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na půdě Evropské unie minulý týden podle informací Hospodářských novin prosazoval vyšší cenu za roaming, vyslyšen nebyl a k dohodě snížením poplatků za roaming došlo. „Pokud tedy pro cca pět procent českých zákazníků, kteří se za rok podívají za hranice, zlevníme cenu dat, doplatí na to zbývajících 95 procent, kteří nikam necestují,“ uvedl tehdy mluvčí ministerstva František Kotrba a to samé zveřejnil na Twitteru i sám ministr.

Na podobě poplatků, které si od 15. června budou moci navzájem účtovat mobilní operátoři za využívání roamingových služeb, se zástupci členských zemí Evropské unie, Evropského parlamentu a Evropské komise však nakonec shodli. Už loni na jaře se poplatky za používání mobilních telefonů v jiné zemi EU snížily a v červnu mají v zásadě zmizet úplně. Věc se už pro některé politiky v unii stala tématem, na kterém se snaží ukázat konkrétní přínosy EU pro občany členských zemí.

Čtěte více: Mládek hájil vyšší ceny za roaming, než nakonec stanovila EU

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články