Kaufland, Tesco a Ahold musí stáhnout miliony vajec. Kvůli salmonelóze

Polská vejce se nesmějí prodávat

Kaufland, Tesco a Ahold musí stáhnout miliony vajec. Kvůli salmonelózeNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Veterináři zakázali prodej až 3,5 milionu kusů vajec z Polska. Mohla by obsahovat bakterie salmonelózy. V ČR je obdržel Kaufland, Tesco a Ahold a zpracovatelská firma Miloše Minaříka z Opatovic. Jde o vejce od společnosti Fermy Drobiu Wozniak. O možném nebezpečí dostali veterináři informaci prostřednictvím systému rychlého evropského varování RASFF. Dnes to uvedl v tiskové zprávě mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.

„O onemocnění v souvislosti s vejci od výše uvedeného polského dodavatele informovalo například Nizozemsko, Norsko, Chorvatsko a Velká Británie (Skotsko),“ napsal Pejchal. Podle veterinářů by mohly mít řetězce na skladech a v obchodech až 2,67 milionu kusů vajec. Dalších 900.000 kusů jich odebral Minařík.

Závadné šarže měly dobu trvanlivosti do 22.10., 25.10.,31.10., 3.11, 4.11., 5.11., 6.11., 7.11., 8.11., 10.11., 13.11., 14.11. a 15.11 letošního roku. Polská firma sídlí na adrese Zylice 35 A, Rawicz.

Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění salmonelózu. Do organismu bakterie pronikají výhradně ústy a vylučují se stolicí, případně močí. K přenosu nákazy dochází potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou. Salmonely lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny. Pro silného a zdravého jedince nebývá onemocnění obvykle nebezpečné. Ohroženi mohou být starší či nemocní lidé a malé děti, hůře se totiž vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.

Řetězec Tesco již se stahováním vajec začal. „Zároveň byly zastaveny všechny dodávky od zmíněného dodavatele. Již zakoupená vejce od tohoto dodavatele mohou zákazníci vrátit na všech našich prodejnách a budou jim vráceny peníze. Zákazníkům se velmi omlouváme,“ řekl mluvčí řetězce Václav Koukoulíček. Reakce dalších řetězců zjišťujeme.

Podle dat Českého statistického úřadu se do ČR z Polska za letošních prvních osm měsíců dovezlo přes 13 milionů kilogramů vajec v hodnotě za více než 300 milionů korun.

Naposledy řešila salmonelózu ve vepřovém mletém mase prodávaném v obchodním řetězci Lidl Státní zemědělská a potravinářská správa. Výrobce Zaklady Miesne Henryk Kania z Mokrska dodal do Lidlu 2376 balení, tedy více než tunu vepřového v dané šarži.

Čtěte také: Další problém Agrofertu. Na Slovensku stahuje z prodeje drůbeží maso

Krutost na farmách: husám škubou peří zaživa

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články