Zinscenovaná omluva? Zajatý Američan velebí ‚fantastické‘ Íránce

Zinscenovaná omluva? Zajatý Američan velebí ‚fantastické‘ ÍránceNOVÉ
Zadržení američtí námořníci na íránském ostrově Fársí. Foto: Reprofoto: Youtube, ABC News
Svět

'Íránci se chovali fantasticky'

df Echo24

Několik hodin po propuštění amerických námořníků, kteří se v úterý dostali do íránského zajetí, odvysílala íránská televize rozhovor s jedním ze zadržených příslušníků Námořnictva Spojených států amerických. Ten se omlouvá za narušení íránských výsostných vod. Říká také, že se k nim Íránci chovali „fantasticky“.

„Byl to omyl. Je to naše vina a omlouváme se za naši chybu,“ říká námořník v klipu, kde s ním neznámý Íránec vede za pomoci tlumočníka krátký rozhovor. Vedle něj sedí jeho kolega a také jediná žena na palubě člunů, jež má přes hlavu přehozený kus látky.

Na otázku, zda jim údaje z GPS potvrdily, že vpluli do íránských vod, voják odpověděl „Myslím, že ano“.

Není jasné, jestli se muž, kterého íránská televize označila za velitele jednotky, omlouval pod nátlakem. Vojenští úředníci Spojených států podle CNN věří, že omluva byla „zinscenovaná“.

V druhé části rozhovoru námořník děkuje za pohostinství a pomoc. Tvrdí, že Íránci se k nim chovali „fantasticky“ a během zadržení se nevyskytl žádný problém.

 

Íránská televize už odvysílala záběry ze zadržení desetičlenné posádky přímo na člunu, píše britský Independent. Všichni klečí na kolenou a mají ruce za hlavou. O pár hodin později už na odvysílaném videu sedí všichni zadržení vojáci v jedné místnosti a také se společně stravují.

Devět mužů s jednou ženou bylo po intervenci amerického ministra zahraničí Johna Kerryho u svého protějška Mohammada Zarífa po několika hodinách v zajetí propuštěno.

„Vyšetřování ukázalo, že se američtí námořníci dostali do íránských výsostných vod vinou technických problémů v jejich navigačním systému,“ prohlásil velitel íránského námořnictva Alí Fadáví.

Mluvčí Pentagonu Peter Cook řekl, že námořníci byli na výcvikové plavbě a přesouvali se mezi Kuvajtem a Bahrajnem, když s nimi americké velení ztratilo kontakt. Íránci je zajali u ostrova Fársí v Perském zálivu, na němž mají základnu íránské revoluční gardy.

„Všichni si umíme představit, jak by se taková situace odvíjela před čtyřmi roky. Fakt, že dnes tato věc mohla být vyřešena v klidu, je odrazem rozhodující role diplomacie při udržování naší země bezpečné a silné,“ řekl John Kerry. Podle amerického diplomatického zdroje citovaného Reuters se Kerry v rozmluvě se Zarífem za incident neomluvil, protože to nebylo třeba.

Čtěte také: Napětí v Zálivu polevilo: Írán propustil zajaté americké námořníky

Čtěte také: Dohoda s Íránem zvýšila pravděpodobnost války

Související články