Pečuje o oběti znásilnění. Sacharovovu cenu získal lékař z Konga
Evropský parlament letos udělí Sacharovovu cenu za svobodu myšlení konžskému lékaři Denisi Mukwegemu, který jako gynekolog dlouhodobě pečuje o znásilněné ženy. Ve Štrasburku to dnes oznámil předseda europarlamentu Martin Schulz.
Předseda europarlamentu vybíral společně s předsedy parlamentních politických skupin ze tří finalistů. Kromě Mukwegeho bylo nominováno ukrajinské hnutí Euromajdan a ázerbájdžánská obránkyně lidských práv Lejla Junusová. Držitel ocenění měl být původně vyhlášen 16. října, volba byla ale odložena z administrativních důvodů kvůli rozpadu euroskeptické frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD).
Devětapadesátiletý Denis Mukwege již řadu let pečuje o znásilněné ženy v nemocnici v konžském Bukavu, kterou v roce 1999 sám založil. Jeho péčí prošlo již 40 000 žen včetně obětí hromadných znásilnění.
Lékař je držitelem řady dalších ocenění. V roce 2009 byl v anketě nigerijských novin Daily Trust vyhlášen Afričanem roku, v témže roce dostal za výjimečné činy pro podporu míru Cenu Olofa Palmeho. V roce 2013 mu newyorská Trainova nadace (The Train Foundation) udělila cenu za občanskou odvahu, několikrát byl rovněž nominován na Nobelovu cenu za mír.
Ve svém dva roky starém projevu na půdě OSN zkritizoval Mukwege mezinárodní společenství za pasivitu, kterou vůči občanskému konfliktu v Kongu zaujímá. V témže roce přežil lékař pokus o vraždu, po němž se uchýlil do Evropy. Loni se do Konga vrátil.
Ocenění, které nese jméno sovětského fyzika a disidenta Andreje Sacharova, uděluje Evropský parlament každoročně od roku 1988 výjimečným osobnostem nebo organizacím, které významně přispěly k boji za lidská práva a demokracii. Součástí ceny je odměna 50 000 eur (téměř 1,3 milionu korun). Loni byla oceněna pákistánská aktivistka Malala Júsufzaiová, která letos získala i Nobelovu cenu za mír. V roce 1989 se stal držitelem Sacharovovy ceny vůdce Pražského jara 1968 Alexander Dubček.