Babiš jako socialista. Zvýšení dluhu je krátkodobé, brání se ministr

Polemika s Babišem

Babiš jako socialista. Zvýšení dluhu je krátkodobé, brání se ministrNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se brání kritice ekonoma serveru Roklen24.cz Lukáše Kovandy, který napsal, že Babiš zadlužuje Českou republiku více, než je nutné. Babiš v reakci, kterou uveřejnil server Roklen24.cz, popřel navyšování státního dluhu, strefil se do Kovandy a zbyl mu prostor i pro útok na opozičního rivala Miroslava Kalouska. Kovanda v reakci na Babišovu odpověď napsal další komentář, v němž si na svém tvrzení trvá.

Hlavní ekonom serveru Roklen24.cz Lukáš Kovanda v článku s názvem Jak se z Babiše stal kovaný socialista. Čísla a fakta komentoval zvyšování státního dluhu, který letos během prvního čtvrtletí narostl o 22 miliard korun. „Jedná se o nejvyšší kvartální nárůst od roku 2013. To byl ovšem ještě rok neblaze poznamenaný ekonomickou recesí a ve srovnání s letoškem citelně vyšší mírou zaměstnanosti,“ napsal Kovanda, který upozorňuje, že ministerstvo financí pokračuje v dluzích, místo aby je snižovalo, když se ekonomice daří. Kovanda kritizuje především Babišovo zdůvodnění navyšování dluhu. Podle Babiše by totiž nevyužití stavu, kdy jsou věřitelé ochotni za půjčení státu platit, bylo chybou.

„Státní dluh aktuálně činí zhruba 1695 miliard korun. Ministerstvo financí přitom uvádí, že díky záporných sazbám – tedy ochotě investorů platit vládě za to, že jí půjčují – vydělalo letos od ledna do března přibližně sto milionů korun. To jsou však jen ‚drobné‘. Přesněji se jedná o 0,006 procenta státního dluhu. V zaokrouhlení o celkem jasnou nulu. Čili vlastně o ‚nic‘. Zdůvodňovat tím další zadlužování je odvážné,“ píše Kovanda. „Fundamentální otázka zní, zda má stát v příznivých ekonomických podmínkách dále prohlubovat svůj dluh, když přitom za další zadlužení dostane zaplaceno (byť pochopitelně jen částečně, neboť i v uplynulých dvou kvartálech emitoval dluhopisy s delší dobou splatnosti, které stále vykazují kladný výnos),“ poznamenal Kovanda, který upozornil, že ČR zatím není v dluhové pasti a neblíží se do ní. Nicméně je dle něj prozíravé se v příznivých časech připravovat na horší. „Čím nižší dluh, tím lepší odolnost vůči krizím, které v budoucnu jistě přijdou,“ tvrdí Kovanda.

‚Z Babiše se stal standardní socialistický politik‘

Dále upozornil, že před dvěma roky sám ministr Babiš plánoval pro rok 2017 vyrovnaný rozpočet. „Co se mezitím stalo, že nyní už plánuje schodek 60 miliard korun pro příští rok? Nic. Jenom jsme loni dosáhli zářného ekonomického růstu (který by měl teoreticky Babišovi umožnit stlačit deficit na nulu ještě rychleji, než předpokládal v roce 2014, kdy jeho ministerstvo žádný zářný růst české ekonomiky v roce 2015 neprognózovalo) a z Babiše se stal standardní socialistický politik,“ upozorňuje Kovanda. Těch 60 miliard bude dle něj utraceno z politických důvodů.

Babišova reakce přišla o týden později. V článku Jak se z Kovandy stále nestal ekonom Babiš popřel předvolební socialistickou politiku, prohlubování dluhu i rozpouštění rezerv. „Nic z toho se nekoná,“ tvrdí Babiš. O Kovandovi napsal, že pro něj dříve pracoval jako analytik, ale pro jeho údajné špatné výsledky se s ním rozloučil.

Ministr financí přiznal, že se dluh zvýšil. „Dluh se krátkodobě zvýšil o 21,7 miliard korun, za které nejenže nic neplatíme, ale vyděláváme na nich. A protože v průběhu roku jiné dluhopisy splatíme, výše dluhu se zase vrátí zpět a rozhodně nebude nakonec vyšší než v prosinci 2013, tedy měsíc předtím než jsem poprvé vstoupil do ministerské kanceláře, kde všichni mí předchůdci dluh pouze navyšovali,“ píše Babiš. Zmínil i svého opozičního rivala Miroslava Kalouska (TOP09), jenž zadlužil Českou republiku. Na konci se Babiš pochválil. „Stejně jako v uplynulých dvou letech, budu i nadále trvat na tom, aby se Česká republika nadále nezadlužovala. Mé dosavadní výsledky jsou důkazem toho, že své slovo držím,“ napsal Babiš.

Ve stejný den, kdy vyšel Babišův komentář, zareagoval Lukáš Kovanda článkem Babiš zemi zadlužuje více, než je třeba. Trvá na tom, že ministr financí zadlužuje zemi a na tom, že státní dluh narostl nejvýrazněji od roku 2013. „Rozumím tomu, jak ministerstvo financí uvádí ve Strategii financování a řízení státního dluhu ČR 2016, že může být výhodné si na finančních trzích půjčovat právě nyní, v době, kdy mnohé dluhopisy české vlády vykazují záporné výnosy. (…) Přesto všechno vyjadřuji obavu, že příznivé podmínky na finančních trzích, tedy ony nízké, ba záporné úrokové sazby, mohou snadno snížit fiskální disciplínu vlády. Není to jen obava má,“ reagoval Kovanda.

Kovanda upozornil, že zatímco Babiš v roce 2014 prognózoval vyrovnaný rozpočet v roce 2017, o dva roky později je všechno jinak a vyrovnaný rozpočet nelze očekávat ani v příštích třech letech. Tvrdí, že důvodem stále nevyrovnaného rozpočtu jsou volby a politika.

Babiš zdůvodňuje nárůst dluhu existencí záporných úrokových sazeb, to je dle Kovandy alibismus. To podstatné řečeno není, tedy že se stát zadlužuje více, než je nutné z politických důvodu a kvůli nadcházejícím volbám. „To bylo právě to, co Babiš při svém vstupu do politiky (také) kritizoval. A to, že se stále nic nezměnilo, kritizuji v předchozím i tomto článku nyní zase já,“ uzavřel Kovanda polemiku s ministrem financí.

Čtěte dále: Jednoznačné NE, řekl Zeman na uprchlické kvóty. Čeká na Chovance

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články