Neuvěřitelná urážka. Politici kritizují výrok Válkové o protektorátu

aktualizováno

Neuvěřitelná urážka. Politici kritizují výrok Válkové o protektorátu
Ministryně spravedlnosti Helena Válková Foto: foto: ČTK
1
Domov
Sdílet:

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO) nazdvihla politickou scénu. Politiky od pravice po levici pobouřilo, jak v rozhovoru pro ECHO24.cz zlehčila situaci Čechů v dobách protektorátu. Podle ministryně se jim toho „zas tolik nedělo“, za svoje slova se po vlně nevole omluvila.

Válková se v rozhovoru nejdřív zmínila o svých německých kořenech. „Víte, já jsem částečně z německé rodiny, tatínek byl z Opavy, v roce 1938 se ale přihlásil k české národnosti, šel do protektorátu a protože školy byly zavřené, přihlásil se k protektorátní policii,“ uvedla ministryně spravedlnosti.

Klíčovou větu, které vyvolala vlnu kritiky, pak řekla v odpovědi na dotaz, co si myslí o odsunu německého obyvatelstva. „To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo,“ zmínila ministryně.

„Výrok, že se Čechům za protektorátu zas tolik nedělo, je neuvěřitelná a necitlivá urážka všech obětí heydrichiády, holocaustu nebo obětí našich vojáků v zahraničních armádách. Neuvěřitelná urážka, které se dopustilo hnutí ANO,“ rozohnil se pro ECHO24.cz šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Reakce ministryně Válkové: „To, že se tak moc v protektorátu nedělo, jsem myslela v kontextu s jinými zeměmi, jako byl například Sovětský svaz a Polsko. To, co se dělo v protektorátu vůči Čechům, je samozřejmě naprosto neomluvitelné, ale v porovnání s výše uvedenými zeměmi tomu bylo v podstatně menším rozsahu. Pokud to někdo mohl pochopit jinak, pak se mu omlouvám.“

„Chápu, že bývalí členové KSČ a agenti StB mohou mít na represivní časy jiné názory než ostatní lidé, ale takovýmto urážkám by se měli vyhýbat,“ dodal Kalousek.

Komunistickou minulost má nejen Válková, ale i předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš. Babiš s krycím jménem Bureš navíc figuruje na seznamu agentů Státní bezpečnosti, o pravost záznamů se ale na Slovensku soudí.

Obdobně jako exministr financí kritizují Válkovou zástupci ODS i KSČM. „Výrok ministryně spravedlnosti Heleny Válkové k poměrům za protektorátu musíme odsoudit jako hloupý a historicky nepravdivý,“ prohlásil místopředseda občanských demokratů Martin Kupka, podle kterého by se ministryně měla za svá slova omluvit.

„Uvedení odsunu Němců do takové souvislosti je neakceptovatelné a historicky nesmyslné. Popírá nebo přinejmenším přehlíží utrpení tisíců Židů, kteří byli z českého území za války odsunuti a následně vyvražděni, popírá vyhlazení celých českých obcí, popírá utrpení tisíců zabitých odvážných obyvatel, kteří se postavili nacistické zvůli,“ připojil Kupka.

Komunistka Konečná: Výrok ministryně povzbudí sudetské Němce

Obdobná kritika zní také od komunistické poslankyně Kateřiny Konečné. „Bylo pro mě šílené, že člověk, který je v tak vysoké ústavní funkci, tak lehce odbyde dobu protektorátu,“ uvedla Konečná pro ECHO24.cz. „Pro stovky lidí, které jsem zažila, desítky lidí, které mám ještě kolem sebe, byla tato doba jednou z nejtěžších etap jejich života,“ doplnila.

Poslankyně KSČM navíc připomněla názory protektora Reinharda Heydricha, který chtěl „poněmčit českou verbež“ a získat území pro Německo. Zmínila také vyhlazení Lidic a Ležáků a podobně jako Kalousek i oběti českých vojáků v zahraničních armádách. A nakonec varovala, že postoj ministryně spravedlnosti může povzbudit sudetské Němce při snaze získat majetek zabavený na základě Benešových dekretů.

Během nacistické okupace zahynulo 300 tisíc Čechů, připomněl Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) názor své ministryně označil za nepřesný a mylný. „Přirozeně, pokud paní ministryně Válková takovýto výrok učinila, pak to byl výrok, který byl fakticky nepřesný a mylný, protože během nacistické okupace v naší zemi zahynulo – včetně obětí holocaustu – 300 tisíc lidí,“ uvedl na dotaz serveru ECHO24.cz. Snažil se také mírnit obavy z nové vlny zájmu sudetských Němců o navracení majetku.

„Vláda a žádný z jejích členů žádným způsobem nezpochybňuje to, co se v naší zemi odehrávalo během protektorátu. A během nacistické okupace. Nejsou také žádným způsobem zpochybňovány poválečné poměry – včetně Benešových dekretů,“ dodal.

Vicepremiér Babiš místo věcné argumentace obvinil web, že byl rozhovor Daniela Kaisera tendenční. „Podle mých informací to bylo vytrhnuté z kontextu a paní Válková mimochodem ani není členka hnutí, takže je to její soukromý názor,“ zmínil Babiš. Dokonce ještě ve chvíli, kdy už na dotaz odpovídal premiér, procedil na mikrofon: „Byla to provokace namontovaná Kaiserem a děláte to pro Kalouska s Romanem. To je vše.“

Ministryně: Pokud to někdo pochopil jinak, omlouvám se

K diskusi se ještě v pondělí pro ECHO24.cz vyjádřila sama ministryně Válková: „To, že se tak moc v protektorátu nedělo, jsem myslela v kontextu s jinými zeměmi, jako byl například Sovětský svaz a Polsko. To, co se dělo v protektorátu vůči Čechům, je samozřejmě naprosto neomluvitelné, ale v porovnání s výše uvedenými zeměmi tomu bylo v podstatně menším rozsahu. Pokud to někdo mohl pochopit jinak, pak se mu omlouvám, protože jsem to svým vyjádřením rozhodně neměla na mysli.“

Sdílet:

Hlavní zprávy