1 POLITICKÁ ARÉNA

Důvěra a miliardy za vládní zakázky z ruky

Kdykoliv to je možné, stát má vyhlásil o veřejnou zakázku soutěž, která sníží její cenu a zabrání možné korupci. Pokud to má platit obecně, tak o státních zakázkách z oblasti informačních technologií to má platit dvojnásob.

Přesto se to bohužel neděje – ministerstva této vlády rozdala zakázky v rámci jednotného řízení bez uveřejnění – JŘBÚ (čti: z ruky) za 39 miliard korun. To je ve srovnání s mnohdy kritizovanou vládou, na které se podílela TOP 09, více než dvojnásobek.

Konkurenci vnímáme jako princip, který všude pomáhá snížit náklady či zlepšit kvalitu. U nás v mnoha případech chybí. Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj se v posledních čtyřech letech zásadně zvýšil objem zakázek bez veřejné soutěže a na tomto navýšení se podílí i propírané EET.

A zkratka JŘBU pentlí miliardy z veřejných peněz. Důvodem může být i rostoucí snaha v rámci „boje proti korupci“, která hledá (často za každou cenu) systémy objektivizace jednotlivých parametrů, což vede k dalším a dalším regulacím.

Absurdní je, že na některých ministerstvech nejsou schopni ani vývoje webových stránek. Protože jsou závislí na externistech, často de facto bez smluv. Může se zdát, že tohle všechno krátkodobě, a v našem případě i střednědobě, vyhovuje významným hráčům na trhu IT. Situace se nezmění bez kvalitní spolupráce (rozuměj fundované kontroly) ze strany zadavatele.

Jinými slovy, i stát jako zadavatel potřebuje odborníky na své straně. Jen ti mu zajistí kontinuitu a korektní vztah mezi dodavatelem a objednávajícím. Neznalost na straně objednavatele a chybějící respekt k právnímu řádu, který zneužívá jinak potřebný institut JŘBU, například pro zakázky z oblasti bezpečnosti, prohlubují nedůvěru občanů nejen k digitálním službám. Vzrůstá i nedůvěra k fungování státu jako takového.

Je to tak. Kde není zdravá konkurence a zdravý rozum, bývá prostor pro neadekvátní nákupy.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.