‚Já ani nevím všechny ty platy.‘ Slyšte, jak na Babiše pískali

‚Já ani nevím všechny ty platy.‘ Slyšte, jak na Babiše pískaliNOVÉ
Domov

Ministr před starosty

Jan Kálal

Svědectví o nekompetentním vystoupení ministra financí na sněmu Svazu měst a obcí jsou potvrzena. Deník ECHO24.cz získal zvukový záznam, na kterém Andrej Babiš (ANO) předvedl neznalost základů komunální politiky. Starostové se mu v Olomouci smáli, dokonce na něj i pískali. Babišovi se je totiž nedařilo přesvědčit, že stojí sám proti všem. Nahlas pak přemýšlel o tom, že by raději šel dělat starostu do Průhonic, kde bydlí.

Andrej Babiš vystoupil na sněmu Svazu měst a obcí minulý pátek a přes hodinu čelil dotazům od starostů jednotlivých obcí. Už v minulých dnech se na internetu objevila kusá sdělení účastníků setkání, že ministr financí tu příliš nepochodil. Někteří jeho vystoupení dokonce přirovnávali k tomu, jak se v roce 1989 znemožnil Miloš Jakeš na Červeném Hrádku.

Čtěte také: ‚Mluvil jako Jakeš.‘ Starostové na Babiše pískali a smáli se mu

Starostové se Babiše ptali konkrétními dotazy na problémy, kterým čelí. Od vicepremiéra se ale dozvěděli často jenom proklamace, že jemu v životě stačilo, že jedna a jedna jsou dvě. Nebo že se nic dobrého nepodaří bez registru smluv.

Jakkoli účastníci sněmu na závěr jeho návštěvy zatleskali, zažil předtím několik perných chvil. Jedna z nich přišla po dotazu starosty obce Bělotín Eduarda Kavaly. „Nebylo by na čase udělat z nás konečně to, co jsme? My jsme samosprávy a vaše ministerstvo po nás vyžaduje střednědobé výhledy financování,“ zlobil se Kavala na přemíru úřednické práce. Právě tam je podle něj možné ušetřit.

„Od čelných představitelů této země jsme slyšeli zase jenom o dotacích. A mě už to po 25 letech starostování nebaví, protože my vám v těch výkazech lžeme – nevíme, co bude zítra. Měli bychom mít opravdu vlastní finanční polštář, dotace jsou jakési vylepšení. Pléduji tady za to, aby státní kasa nedávala více peněz, ale aby je sebrala tam, kde je výsledkem zatěžování nás všech,“ zmínil starosta Bělotína.

Klidně pískejte, prohlásil Babiš

Babiš přijel až na druhý den jednání, proto při náznaku problému ukázal na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a další ministry, kteří sněm navštívili už ve čtvrtek. „Já vám rozumím. Měli jste to včera říkat ministrům a premiérovi, že nejsou ochotni ukázat smlouvy. Zkuste pochopit, to je základ, bavíme se o registru smluv,“ argumentoval vicepremiér a pokračoval: „Na co to bude ten registr smluv, když bude jenom smlouvy od 1.1.2016? Jaký já mám přehled? Já ani nevím všechny platy v tý státní správě. Já to nevím.“ A nezapomněl zmínit svůj vzor – Chorvatsko –, kterým se ohání i při pokusu o zavedení elektronické evidence tržeb: „Chorvatský ministr to má na aplikaci, všechny platy. Já to nevím.“

„Pane starosto, já jsem sám proti všem. Já jdu příkladem. Když jsem šel do Ameriky a nevzal jsem si…“ zkoušel Babiš obhájit sám sebe. Jenže publikum ho zarazilo, lidé z vedení měst a obcí na něj pískali. „No můžete pískat,“ opáčil ministr financí, odradit se ale nenechal. „Když jsem šel do Ameriky, tak jsem si nevzal speciál, který by stál pět milionů, a 40 úředníků, kteří by šli na nákupy. Já dělám zadarmo, všechno. Mně stát nedává nic, ani korunu. Jdu příkladem,“ prohlásil.

„Radši bych dělal starostu v Průhonicích než ministra financí, protože ten starosta může rozhodovat. Bez koalice a bez zákonů.“

Jenže pískot nebyl vše, po pár minutách ho vystřídal i smích. Starostové se Babišovi začali smát ve chvíli, když jim řekl, že jsou na tom oproti krajům a státu nejlépe ze všech a že musejí být solidární. „My jsme na tom nejlépe, protože nejlépe hospodaříme,“ opáčil končící šéf svazu Dan Jiránek (ODS), který v tu chvíli setkání moderoval.

„Však super, za to vás chválím. Já vám držím palce. Radši bych dělal starostu v Průhonicích než ministra financí, protože ten starosta může rozhodovat. Bez koalice a bez zákonů,“ prohlásil Babiš. A starostové žasli. Opravdu ministr financí a vicepremiér české vlády neví, že zákony jsou tu i pro ně? A že také oni musí často řídit své obce v koalicích? Ministr financí proto záhy uznal, že tady šlápl vedle.

„Chápu to tak, že když budeme sekat dluhy jako stát, dostaneme spíš přidáno, než když budeme hospodařit rozumně?“ zeptal se pak ještě Jiránek. „Když budete ve ztrátě, tak vám to stát nasype, to bude muset,“ připustil Babiš.