Případ ústeckých drtičů ledvinových kamenů

Jak Brusel prohrál v boji s korupcí

Případ ústeckých drtičů ledvinových kamenůTÝDENÍK ECHO
Ilustrační foto Foto: Foto: HBO
1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Po dotačních podvodech na severu Česka se zpřísnily zákony. Firmy se je ale za přihlížení úřadů už naučily obcházet.

Největší příběh evropských dotací se uzavírá. Zakázka zmanipulovaná v roce 2008 manažery podniku Krajská zdravotní odstartovala vyšetřování dotačních podvodů v celé zemi, a než vyšetřování skončilo, získalo Česko pověst největšího evropského podvodníka. Poslední tři roky státní úřady opakují, že se kontrola zlepšila a že peníze z Bruselu utrácíme úplně jinak. Ovšem nový příběh Krajské zdravotní ukázal, že se toho moc nezměnilo. Nemocniční holding zadal koncem února zakázku na nákup přístrojů, která až do překvapivých detailů kopíruje sedm let starou historii.

Holding Krajská zdravotní sdružuje pět nemocnic Ústeckého kraje. Loni v září vyhlásil za evropské peníze soutěž na nákup dvou litotryptorů, jak se cizím slovem označují drtiče ledvinových kamenů. Koncem letošního února vyhlásil vítězem firmu Hospimed. Vyhrála s nabídkou 28,5 milionu korun včetně DPH před jediným dalším zájemcem, firmou Medisap, která nabídla cenu 28,7 milionu. Smlouvu podepsal generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

Co na tom není v pořádku? To, že vlastně o žádnou soutěž nešlo, Medisap je stoprocentní dcerou Hospimedu. A zarážející je pak ještě další okolnost. Do soutěže se nemohli přihlásit další účastníci, protože Krajská zdravotní jako referenci požadovala důkaz, že zájemce uskutečnil v uplynulých třech letech dvě dodávky litotryptorů za 16,8 milionu. Žádná taková zakázka ovšem v Česku v uplynulých třech letech neproběhla. Nemocnice obvykle objednávají jen jeden drtič a ten 16 milionů nestojí. Účastnit se proto z českých dodavatelů mohly jen firmy ze skupiny Hospimed, které prý uskutečnily jeden větší obchod v cizině.

Důsledky chybně vypsané zakázky se daly uhodnout předem. Za tak vysokou cenu se s litotryptory v požadované kvalitě už dlouho neobchodovalo. Týdeník Echo oslovil tři experty, kteří se shodli, že litotryptory s odpovídajícím vybavením, tedy s C-ramenem, ultrazvukem a operačním stolem, se dají na trhu pořídit po 10 až 12 milionech včetně daně. Krajská zdravotní tak zbytečně přišla až o osm milionů.

Podobných příběhů zažily tuzemské nemocnice v posledních měsících desítky. Více čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Co dále najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo:​

O čem se nesmí mluvit? Zastírání pravdy a omezení prostoru pro „nevhodné“ názory ohrožují společnost. Čtěte hlavní téma Renesance politické korektnosti.

Na text Martina Weisse navazuje Salon, ve kterém s Danielem Kaiserem diskutovali o projevech politické korektnosti v Česku dlouholetý ředitel Národní galerie Milan Knížák, náměstkyně ministra pro lidská práva Martina Štěpánková a bývalý tajemník vlády pro romskou komunitu Roman Krištof.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu se možná v kauze firmy Excalibur Army dostane na tenký ekonomický led. Jak policie dokáže, že jim armáda prodávala vojenskou techniku pod cenou? Více Daniel Kaiser v textu Excalibur. Když plukovník zatýká generála. 

„Máme dnes problém rozlišit, co je opravdu důležité a co nikoli,“ říká psycholog Cyril Höschl v rozhovoru s Vladimírem Ševelou. Mimo jiné mluvili také o ztrátě řádu ve společnosti, tělesných trestech nebo dezinformačních základnách na velvyslanectvích.  

 

Týdeník Echo v papírové podobě si můžete koupit na těchto prodejních místech.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Naše paní, která prošla ohněm

KOMENTÁŘ

Ačkoliv je Francie oficiálně sekulární stát, na otevření rekonstruované Notre Dame nesměl prezident Emmanuel Macron chybět. Nechyběla ani řada dalších lidí, vče ...

00:09

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz