Zeman a jordánský král se navzájem vyznamenali

Prezident v Arábii

Zeman a jordánský král se navzájem vyznamenaliNOVÉ
Zeman v Jordánsku Foto: FOTO: ČTK
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman předal jordánskému králi Abdalláhu II. Řád bílého lva. Nejvyšší české státní vyznamenání mu udělil jako podporu v jeho boji s terorismem a takzvaným Islámským státem. Abdalláh II. Zemanovi na oplátku předal nejvyšší jordánské vyznamenání, Řád Husajna bin Alího. Stalo se tak při dnešním setkání obou představitelů států v Ammánu, hlavním městě Jordánska.  

Zeman ocenil jordánského krále za jeho odvahu v boji proti takzvanému Islámskému státu. Již dříve uvedl, že ocenění má být podporou v jeho boji proti terorismu. Poznamenal, že by nemělo zůstat pouze u symbolických gest. Zdůraznil, že zástupci obou zemí podepsali memorandum o bezpečnostní spolupráci. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček již v úterý řekl, že bezpečnostní spolupráce by měla zahrnovat třeba i výměnu informací včetně zpravodajských. 

Zeman zároveň Abdalláha II. pozval na návštěvu Česka a vyzval ho, aby Jordánsko v Česku otevřelo ambasádu. Abdalláh II. ve svém projevu poděkoval za podporu. Zdůraznil, že boj proti Islámskému státu není jenom záležitostí Jordánska, ale celého světa. Král Abdalláh II. se v souvislosti s popravou jordánského zajatce nechal před týdnem zvěčnit na Facebook ve vojenské uniformě spolu s popiskem: „Jeho výsost přerušila krátkou návštěvu Spojených států v souvislosti s mučednickou smrtí Maáze Kasásba.“.

Abdalláh II. je první hlavou arabského státu, která dostala Řád bílého lva po vzniku České republiky. Na rozdíl od vyznamenání udělených českým občanům, která se po smrti oceněného vrací, zůstane řád dědicům jordánského krále. Abdalláh II. od Zemana obdržel řád civilní skupiny prvního stupně. Král dostal také kord české hradní stráže, který byl speciálně vyroben pro něj. Má mu připomínat jeho předchozí návštěvy na Pražském hradě. Královně Ranje prezidentský pár přivezl náhrdelník a brož z českého granátu. 

Zeman se ještě setká s jordánským premiérem Abdalláhem Ansúrem a s předsedy obou komor parlamentu. Svou návštěvu Jordánska zakončí návštěvou mauzolea, kde u hrobky jordánských králů položí věnec. Večer český prezident odletí i s podnikatelskou delegací do Spojených arabských emirátů.

Čtěte také: Video je podvrh, jordánského pilota neupálili, tvrdí novinář

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz