Lepší, kdybychom se vůbec nenarodili
TEMNÁ LOGIKA ANTINATALISMU
V sobotu 17. května letošního roku zaparkoval pětadvacetiletý Guy Edward Bartkus svůj stříbrný sedan za reprodukční klinikou v americkém Palm Springs. Krátce nato odpálil v autě nálož, čímž zabil sebe, zranil čtyři kolemjdoucí a zdevastoval budovu kliniky. O dva týdny později byl zatčen Bartkusův komplic Daniel Park, jenž pachateli předtím dodal víc než sto kilo dusičnanu amonného k výrobě výbušniny. Na konci června ve vazbě spáchal sebevraždu.
Ačkoli podle tamní policie šlo o největší bombový útok v historii jižní Kalifornie, v kontextu současných válek, konfliktů a násilí všude po světě případ brzy bez větší pozornosti zapadl. Incident se ovšem přece jen něčím vymyká. Nebylo náhodou, že se cílem stala právě reprodukční klinika – oba muže totiž spojoval ideologický motiv vycházející z filozofie antinatalismu: z přesvědčení, že život je ze své podstaty plný bolesti a utrpení a přivádět děti na svět je nemorální.
V době globálního úpadku porodnosti se přitom vede debata spíš o tom, jak mít potomků více, ne méně. Mnoha zemím se však obyvatelstvo „rozrodit“ dlouhodobě nedaří a není zřejmé, jak problém řešit. Snad i proto stojí za zamyšlení perspektiva „ďáblova advokáta“, podle něhož o žádný problém ve skutečnosti nejde a bude jedině dobře, pokud lidstvo vyhyne.
Antinatalismus je třeba odlišovat od jiných apelů na to, aby se lidé nerozmnožovali.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.