PIETA ZA OBĚTI MASAKRU

Fotbalisté Izraele a Polska do dvaceti let sami dodrželi minutu ticha za oběti války v Izraeli. Před výkopem to UEFA neumožnila. Foto: Shutterstock
1
Panorama

Fotbalisté Polska a Izraele nehráli úvodní minutu pátečního zápasu kvalifikace o postup na mistrovství Evropy hráčů do 21 let, aby uctili oběti útoku radikálního hnutí Hamás ze 7. října. UEFA podle médií neumožnila tradiční minutu ticha před začátkem utkání, takže se zástupci týmů v Lodži dohodli netypicky na minutě ticha po výkopu.

Evropská unie UEFA umožnila minutu ticha v říjnových kvalifikačních zápasech, tentokrát už povolení nedala. Počet izraelských obětí přitom překročil tisícovku a konflikt nadále pokračuje.

Po zahájení utkání tedy Izrael vykopl míč ze středového kruhu a izraelský záložník Ethane Azoulay držel míč u svých kopaček. Polská jednadvacítka zápas vyhrála 2:1 a vede se čtyřmi výhrami skupinu, Izrael je s dvěma porážkami poslední.

Radikální palestinské hnutí Hamás zaútočilo na Izrael 7. října z Pásma Gazy a jeho výpad si podle izraelských údajů vyžádal 1200 obětí. Izraelci v reakci zahájili masivní útok na Gazu a na tomto území od té doby přišlo podle palestinských úřadů o život přes 12 000 lidí.