„Musela vysvětlovat, že si neděláme legraci.“ Linka 158 však při útoku podle policie nepochybila

STŘELBA NA FAKULTĚ

„Musela vysvětlovat, že si neděláme legraci.“ Linka 158 však při útoku podle policie nepochybila
Podle policie reakce operátorů linky 158 nebyla nedůvěřivá, jak tvrdí fakulta. Foto: Policie ČR
1
Domov
Jakub Fujáček
Sdílet:

Vedení Filozofické fakulty UK poukázalo ve svém vyjádření na prvotní reakce operátorů tísňové linky. Ty měly údajně bezprostředně po vypuknutí střelby působit nedůvěřivě. Tajemnice fakulty také zmiňuje, že žádala od operátora linky 158 pokyny, co mají studenti a zaměstnanci dělat, žádné ale nepřišly. Policie si nicméně stojí za tím, že operátoři linky postupovali v danou chvíli správně a v ničem nepochybili.

První hlášení střelby na tísňovou linku přišlo 21. prosince minutu před třetí hodinou odpoledne. Do místnosti sekretariátu vběhl jeden z vyučujících a upozornil na střelbu ve čtvrtém patře. Děkanka fakulty později ve vyjádření fakulty popsala, že pověřila sekretářku, která volala na linku 158 a hlásila střelbu v budově školy, kde o hodinu dříve hledala policie sebevraha. Prvotní reakce operátora ale podle ní měla být „nedůvěřivá“.

„Kolegyně musela vysvětlovat, že si neděláme legraci, že jsme veřejná budova, že máme na sekretariátu očitého svědka, že máme v budově studenty a učitele,“ uvedla děkanka Eva Lehečková.

O několik minut později na linku volala také tajemnice fakulty poté, co sama slyšela střelbu. Od operátora žádala instrukce, těch se prý ale nedočkala.

„V 15:04 jsem volala linku 158 a ptala se na instrukce, co dělat. Řekla jsem, že jsem tajemnice fakulty a chci rozeslat e-mail zaměstnancům, ptala jsem se, zda je pokyn opustit budovu a jít ven, nebo se mají zamknout v kanceláři. Operátor mi řekl, že jsou na cestě, neznají stav objektu a nemůže dát žádné konkrétní pokyny,“ uvedla Zdeňka Filipová. „Požádala jsem ho, ať mi zavolá (řekl, že si tam poznamenává moje telefonní číslo a ‚že mě přidá‘ mezi kontakty), že obratem pošlu e-mail zaměstnancům, ale již nezavolal,“ dodala tajemnice. Ta potom zachovala chladnou hlavu a v 15:15 odeslala všem zaměstnancům a studentům email, ať zůstanou na svých místech a zabarikádují se v učebnách.

Policie tvrdí, že postup operátora byl správný

Policie nahrávky nezveřejnila. Prověřovala je ale v rámci interního šetření vedeného Úřadem vnitřní kontroly a na žádné pochybení prý nepřišla. Mluvčí pražské policie Jan Daněk v reakci na dotaz deníku Echo24 odpověděl, že hovory na tísňovou linku si policie poslechla a správnost postupu operátora prověřila. Reakce operátora podle ní ale nedůvěřivá nebyla.

„Hovory, o kterých univerzita hovoří ve svém prohlášení, jsme si poslechli a prověřili správnost postupu operátora. Na základě toho můžeme konstatovat, že postup operátora tísňové linky byl správný a nebyl nedůvěřivý. Chápeme však, že člověku vystavenému takové stresové situaci může získávání nezbytných informací takto připadat,“ uvedl mluvčí pražské policie. Ta prý o pochybnostech ze strany fakulty neměla až do mediálního prohlášení žádné informace. K tomu, proč konkrétně tajemnice nedostala od operátora linky přesné instrukce, se však nevyjádřil.

Záznamy jsem si osobně poslechl, říká policejní prezident

Policejní prezident Martin Vondrášek v rozhovoru pro MF DNES minulý týden prohlásil, že policie nahrávku telefonátu tajemnice neplánuje zveřejnit. „My to v plánu nemáme. Naopak si myslím, že teď už je opravdu potřeba, a vím, že to je těžké, pokusit se z té emoční fáze přejít do racionální fáze a říci: Dobře, veškeré informace, které mohly být zveřejněny, už zveřejněny jsou. Více nám policie, respektive státní zástupci, řeknou až skončí trestní řízení, a pojďme se nyní bavit o tom, co dělat do budoucna, abychom minimalizovali riziko, že se něco podobného bude opakovat,“ uvedl.

Sám si podle svých slov poslechl všechny čtyři nahrávky a je přesvědčen, že operátoři postupovali správně. „Ve všech čtyřech případech je na jedné straně člověk, který potřebuje okamžitě pomoci a je pod vlivem obrovských emocí. Očekává, že na té druhé straně je člověk, který přesně ví, co se děje, ví, kde je filozofická fakulta na náměstí Jana Palacha, a pokud možno v horizontu vteřin nebo jednotek minut pomůže. A na druhé straně je člověk, který musí získat co nejvíce informací. Tedy pokládá otázky typu: Je ten střelec sám, nebo jich je víc? A už jenom otázka na té druhé straně může vyvolat pochopitelnou emoční reakci. Jak jsem to poslouchal, tak ve všech čtyřech případech jsem přesvědčený, že operátor prostě postupoval tak, jak měl, a vyžadoval relevantní informace. Člověk, co nám volá, neví, že už během telefonátu jsou ty informace od něj zadávány do systému, kde je okamžitě vidí hlídka. Tedy že k předání informací nedochází až po skončení hovoru,“ řekl policejní prezident.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Svléci se pro svobodu

KOMENTÁŘ

Lidstvo má svoji sbírku ikonických fotografií: americké mariňáky na Iwodžimě, sovětskou vlajku nad Reichstagem, „tankového muže“ před kolonou čínských tanků na  ...

00:07