Nejvyšší soud omezil pravomoc soudů blokovat Trumpovy výnosy. „Monumentální vítězství pro ústavu,“ napsal Trump
TRUMP VERSUS SOUDCI
Nejvyšší soud Spojených států dnes omezil pravomoc soudců pozastavovat na úrovni celých USA rozhodnutí vlády, která považují za nezákonná. Informují o tom světové tiskové agentury s tím, že jde o významný úspěch republikánského prezidenta Donalda Trumpa. I samotný Trump na své síti Truth Social označil rozhodnutí soudu za „monumentální vítězství pro ústavu“. Jistou budoucnost však přesto nemá Trumpův výnos, podle něhož by úřady neměly automaticky uznávat děti narozené ve Spojených státech za americké občany.
Soudci podle agentury Reuters rozhodli poměrem šest ku třem na základě žádosti Trumpovy administrativy o omezení působnosti tří předběžných opatření vydaných federálními soudci ve státech Maryland, Massachusetts a Washington, která na úrovni USA pozastavila prosazování Trumpova nařízení, dokud pokračují příslušná soudní řízení. Nejvyšší soud nyní podle Reuters nařídil nižším soudům, aby znovu přezkoumaly rozsah svých předběžných opatření, a zároveň stanovil, že Trumpovo nařízení nemůže vstoupit v platnost dříve než 30 dní po dnešním rozhodnutí.
„Dnes ráno Nejvyšší soud vynesl monumentální vítězství pro ústavu...“ napsal mimo jiné v reakci na toto rozhodnutí Donald Trump.
Nejvyšší soud nicméně ponechal otevřenou budoucnost Trumpova výnosu, podle něhož by úřady neměly automaticky uznávat děti narozené ve Spojených státech za americké občany, pokud aspoň jeden z rodičů není občanem USA nebo nemá v zemi trvalý pobyt. Právo na občanství pro lidi narozené v USA totiž garantuje 14. dodatek americké ústavy a nejvyšší soud de facto nerozhodoval o ústavnosti Trumpova nařízení, napsala agentura AFP. Podle agentury AP tak trvá možnost, že toto nařízení bude zablokované na úrovni celých USA.