Vlček k Dukovanům: S EK budeme spolupracovat, ČEZ dostal žádost o informace na obecný e-mail
DOSTAVBA DUKOVAN
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) odpověděl na „zdvořilostní dopis“ francouzského místopředsedy Evropské komise Stéphana Séjourného ohledně dostavby Dukovan odpověděl s tím, že Česko je připraveno poskytnout Komisi veškerou potřebnou souvislost. Podle expertního názoru MPO na EPC kontrakt se společností KHNP nevztahuje nařízení o zahraničních subvencích. Dodal, že Komise poslala ČEZu žádost o informace na nepoužívaný obecný firemní e-mail.
Mluvčí Evropské komise v úterý potvrdil, že zdvořilostní dopis zaslaný ministru Vlčkovi francouzským eurokomisařem Séjourném není právně závazný. Séjourné žádá o odklad podpisu smlouvy o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Mluvčí EK uvedl, že české straně příslušné orgány komise poslaly žádost o informace už v únoru, ale neobdržely dosud žádnou odpověď. Dotazy byly elektronicky poslány 12. února české společnosti ČEZ a jihokorejské společnosti KHNP, plyne z informací ČTK. Odpověď ale přišla pouze od KHNP.
„Pan ministr na dopis odpověděl do 4 pracovních dní od jeho přijetí, po vyhodnocení závaznosti zdvořilostního dopisu a ověření tvrzení pana francouzského eurokomisaře u dotčených společností a úřadů. Společnost KHNP odpověděla na dotazy Evropské komise 27. 2. a od té doby nedostala žádnou reakci,“ uvedlo pro Echo24 MPO.
PODCAST: Krach Ladislava Hejdánka: Žít bez průšvihů znamená žít bez pravdy
„Co se týče žádosti Komise na ČEZ, respektive společnost EDU II, jak již společnost ČEZ uvedla, nebyla odeslána generálnímu řediteli společnosti Dukovany II Petru Závodskému ani žádné jiné relevantní osobě, ale na nepoužívaný obecný firemní e-mail. Tato žádost také nebyla doprovázena a následována žádnou další komunikací. EDU II odešle svou odpověď v následujících dnech,“ dodalo ministerstvo.
Ministr Lukáš Vlček ve své odpovědi francouzského eurokomisaře Séjourného ujistil, že je Česko připraveno poskytnout Komisi veškerou potřebnou součinnost. „Zároveň uvedl, že se podle expertního názoru MPO na EPC kontrakt se společností KHNP nevztahuje nařízení o zahraničních subvencích. A to jak kvůli povaze samotného kontraktu, tak i proto, že výběrové řízení bylo zahájeno ještě před datem účinnosti tohoto nařízení,“ dodal mluvčí MPO Marek Vošahlík.
Podle MPO není také pravdou, že by se informace o dopisu dostaly na veřejnost poprvé až v pondělí 12. května po vydání zprávy ČTK. „Pan ministr Vlček odpovídal na dotazy médií již v minulém týdnu, dohledatelné je například jeho vyjádření na toto téma v pořadu Interview ČT24 dne 7. 5. 2025,“ dodal Vošahlík.
Mluvčí EK zopakoval, že celý proces začal, když francouzská EDF podala loni v říjnu stížnost k Evropské komisi. Unijní exekutiva následně zahájila předběžný přezkum týkající se dodržování nařízení o zahraničních subvencích (FSR) narušujících vnitřní trh z roku 2022. „V rámci tohoto předběžného posouzení byl zaslán dopis, formální žádost o informace podle FSR ze strany útvarů komise dotčeným stranám, včetně skupiny ČEZ. Na tento dopis komise nikdy nedostala odpověď,“ uvedl dnes mluvčí EK Regnier.
Proces předběžného posouzení unijní exekutiva podle něj obvykle nekomentuje. Může mít podobu dopisu, telefonátu, ale i dvoustranného setkání. “Spolupracujeme s naším průmyslem, spolupracujeme s našimi členskými státy a obvykle se k tomuto předběžnému hodnocení nikdy nevyjadřujeme, dokud nedojdeme k závěru,“ prohlásil mluvčí. „Potřebujeme mít úplný obraz, než se rozhodneme, zda přijmout další opatření, nebo ne,“ dodal v odpovědi českým novinářům v Bruselu.