Monarchie se vyplatí! Po korunovaci má Británie „čistý zisk“ 20 miliard korun
ÚHEL POHLEDU
ÚHEL POHLEDU
Sobotní organizačně dobře zvládnutá, úspěšná korunovace krále Karla III. upevnila reputaci britské monarchie. A to v době, kdy se stále vyrovnává s loňským skonem královny Alžběty II. a aktuálními kontroverzemi kolem princů Andrewa a Harryho.
Královská rodina tak má nadále kladný finanční dopad na britskou ekonomiku. Ačkoli její náklady narůstají, zatímco výnosy se tenčí. Vyplývá to z nové analýzy poradenské společnosti Brand Finance (zde).
Korunovace samotná podle Brand Finance zajistí britské ekonomice výnos v přepočtu zhruba 45 miliard korun. Její náklady přitom činí v přepočtu přibližně 25 miliard korun. Celkový „zisk“ z celé akce tak odpovídá v přepočtu 20 miliardám korun. Náklady akce vznikají hlavně v souvislosti s mimořádně vyhlášeným dnem pracovního klidu, připadajícím na pondělí. Den volna snižuje celkový letošní nominální HDP britské ekonomiky.
Společnost Brand Finance ale vypočítává nejen dopad korunovace, tedy jednorázové záležitosti. Zaměřuje se také na běžné výnosy a náklady, které jsou s monarchií spojeny každoročně. Pro probíhající finanční rok vyčísluje běžné výnosy monarchie pro britskou ekonomiku na v přepočtu přibližně patnáct miliard korun, a to při běžných nákladech necelých deseti miliard korun.
Letos tak monarchie britské ekonomice zajisti „čistý zisk“ zhruba 25 miliard korun, při zahrnutí jak běžného, tak mimořádného „čistého zisku“.
ESEJ TEREZY MATĚJČKOVÉ
Výnosy pramení zejména ze síly a celosvětového věhlasu značky britské monarchie, která je pozitivním impulsem britskému obchodu, tamnímu turistickému ruchu či globálnímu mediálnímu a kulturnímu zájmu nejen o královskou rodinu, ale i o Británii jako takovou. Náklady souvisí s financováním a apanáží britské monarchie, resp. královské rodiny, které jsou částečně hrazeny z britského veřejného rozpočtu, a dále pak například s bezpečnostními výlohami.
Každému z 67 milionů obyvatel Británie tak monarchie i přes své náklady ročně zajišťuje „čistý zisk“ vy výši tří liber, tedy zhruba 80 korun, vypočítává Brand Finance.
Náklady na korunovaci se podle umírněných odhadů vyšplhaly nejspíše na 100 milionů liber. To odpovídá 2,7 miliardy korun. Přitom korunovace Karlovy matky, královny Alžběty II., vyšla roku 1953 na 1,6 milionu liber, což v dnešních cenách odpovídá 47 milionům liber – po přepočtu do korun dle nynějšího kursu taková částka odpovídá 1,3 miliardy korun. Karlova korunovace je reálně, v očištění o inflaci, tedy více než dvakrát dražší než ta Alžbětina. A to minimálně.
Objevují se totiž odhady mnohem vyšší. Například bezpečnostní expert Mark Scoular, jenž měl na starost bezpečnostní zajištění svateb princů Williama i Harryho – náklady Karlovy korunovace vyčísluje na minimálně 250 milionů liber, tedy 6,7 miliardy korun. Pak by Karlova korunovace vyšla více než pětkrát dráže než ta Alžbětina.
PROČ SE STŘÍLÍ V CHARTÚMU
Důvodem reálného násobného cenového nárůstu jsou v hlavně markantně navýšené náklady na zajištění bezpečnosti celého ceremoniálu.
Tisíce policistů v ulicích a další mimořádná bezpečnostní opatření spolykala podle Scoulara zhruba 150 milionů liber, tedy přibližně čtyři miliardy korun. Bezpečnostní opatření byla nadstandardní třeba také na letištích, kde budou přistávala letadla s význačnými hosty korunovace, například z řad desítek hlav států, které si jí zúčastnily.