Upekli plán, jak dostat systém Patriot na Ukrajinu: Platit bude Německo
DODÁVKY PATRIOTŮ
Německo a Spojené státy připravují společnou dodávku dvou systémů protivzdušné obrany Patriot pro Ukrajinu. Náklady zhruba za dvě miliardy eur (49 miliard Kč) uhradí Německo. Po setkání s americkým ministrem obrany Petem Hegsethem ve Washingtonu to německým médiím řekl německý ministr obrany Boris Pistorius. Krátce poté, se k financování dodávek zbraní Ukrajině přihlásili i další spojenci, například Dánsko a Nizozemsko.
Podle Pistoriuse je třeba v jednáních s Američany vyjasnit poslední "technické, logistické a finanční detaily". Obě strany je ale považují za řešitelné. Rozhodne se podle něj v řádu dnů či týdnů.
Německo se dlouhodobě pokouší Ukrajině pomoci s obranou proti vzdušným útokům, které na ni už více než tři roky podniká Rusko. Mluvčí německé vlády už na začátku července potvrdil, že Berlín jedná s USA o nákupu systémů protivzdušné obrany Patriot, které by následně předal Ukrajině.
Nyní se podle německého ministra jedná o dvou variantách: Buď Německo odkoupí z amerických vojenských zásob dva systémy Patriot, které by mohla Ukrajina okamžitě nasadit k obraně svého vzdušného prostoru, nebo dodá Ukrajině patrioty z vlastních zásob, které později nahradí systémy nakoupenými v USA.
PSALI JSME: Ukrajina se díky Německu brzy dočká stovek raket dlouhého doletu
Systémy Patriot dokáží sestřelit nepřátelská letadla i balistické rakety. Cíle mohou být ve vzdálenosti až 100 kilometrů a ve výšce do 30 kilometrů. V minulosti Ukrajině systémy Patriot dodaly mimo jiné USA, Německo, Nizozemsko a Rumunsko. Německo Ukrajině darovalo tři systémy, a má jich tak ve svých zásobách nyní jen devět.
Pistorius po setkání s Hegsethem rovněž vyzval evropské spojence v NATO, aby se zapojili do nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu. Na tuto výzvu už zareagovalo například Nizozemsko či Dánsko.
"Po určitém váhání se zdá, že se přidali na tu správnou stranu... a předají systémy Patriot, pokud budou zafinancovány. A Dánsko k tomu také přispěje svým dílem," řekl dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen novinářům v Bruselu.
Také nizozemský ministr zahraničí Caspar Veldkamp má podle Reuters radost z toho, že Spojené státy jsou připraveny dodávat vyspělý obranný materiál Ukrajině. Nizozemská vláda se podle něj k žádosti o zapojení do financování amerického plánu staví pozitivně a vyjádřil naději, že další země zareagují stejně. "Nizozemsko už dělá hodně... prozkoumáme, co můžeme udělat také ve vztahu s Trumpovými oznámeními," řekl Veldkamp před schůzkou unijních ministrů zahraničí v Bruselu.
Na vyzbrojování Ukrajiny se chtějí mezi jinými podílet Německo, Británie, Finsko, Dánsko, Švédsko, Norsko, Nizozemsko a Kanada, řekl v pondělí šéf NATO Mark Rutte.
Americký prezident Donald Trump v pondělí pohrozil Rusku a jeho obchodním partnerům uvalením až stoprocentních cel a dalších sankcí, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou. Oznámil také, že Spojené státy prodají své nejmodernější zbraně zemím aliance, které zbraněmi podporují Ukrajinu.
"Je jasné, že to je apel na všechny další evropské členy NATO: Musíme všichni jaksi otevřít peněženku," řekl německý ministr stanici ARD před odletem z USA do Německa.
Německo chce podle Pistoriuse také koupit od Spojených států raketový systém Typhon, který má dosah 2000 kilometrů. Rakety by tak mohly zasáhnout z Německa i ruské území. Ministr obrany však zdůraznil, že mají sloužit pouze k odstrašení. Jednání o nákupu jsou v počáteční fázi, Berlín zatím projevil zájem.
Německo plánuje do roku 2029 postupně zvýšit výdaje na obranu na 3,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letos by měly dosáhnout 2,4 procenta HDP.