Čína představila „dronovou mateřkou loď“. Má být schopná vypustit vysoko nad zemí až 100 dronů najednou
NOVÁ ČÍNSKÁ ZBRAŇ
Čína brzy představí dron přezdívaný „dronovou mateřskou lodí“ v akci. Velký dron „Vysoké nebe“ s rozpětím křídel až 25 metrů má být schopný najednou koordinovaně vypustit až stovku autonomních dronů najednou. První testy moderní zbraně, která může provádět jak průzkum, tak nést moderní zbraně, mají proběhnout v červnu. Informuje například The Telegraph.
Jiu Tan, což v překladu znamená „Vysoké nebe“, má rozpětí křídel 25 metrů, délku 16 metrů a délku těsně pod 5 metrů. Letět má být schopný až 12 hodin a dolet má mít kolem 7 000 kilometrů. Mohl by tak efektivně hlídkovat a ohrožovat ostatní země na sporných územích jako je například Jihočínské moře.
Letět má být schopný ve výšce až 15 km nad zemí a efektivně se tak vyhnout většině snah nepřátel o sestřel. Stroj s maximální vzletovou hmotností 16 tun unese až 6 tun nákladu – od průzkumné techniky až po střely a bojové drony.
Jiu Tian unmanned aerial vehicle (UAV), often called the world's first⁰"drone mothership," which is scheduled for flight in China by the end of June 2025, designed to carry and deploy 100 drones
— Science girl (@gunsnrosesgirl3) May 22, 2025
pic.twitter.com/qCbQ23BB60
Největší pozornost však vzbuzuje jeho schopnost vypustit desítky dronů najednou, a to včetně tzv. kamikaze dronů, které se samy zničí při útoku na cíl. Takové roje jsou pro protivníka mimořádně složité k odražení a otevírají nové možnosti zejména v průzkumu, elektronickém boji a přesných úderech.
Čína jeho vývojem reaguje na programy jako je iniciativa Artemis amerického letectva, která se zaměřuje na bezpilotní letouny řízené umělou inteligencí, a projekt StormShroud Spojeného království, což je bezpilotní bojová platforma nové generace, naznačují globální závod v zavádění autonomních systémů. Důraz, který klade Jiu Tian na technologii rojů, je v souladu s tímto trendem, protože armády po celém světě zkoumají způsoby, jak využít AI pro koordinované útoky.
V roce 2020 provedlo americké ministerstvo obrany testy s roji dronů, které demonstrovaly jejich potenciál překonat protivzdušnou obranu díky pouhému počtu. Vypuštěním až stovky dronů by se však Čína zařadila na špici vývoje autonomních dronů a jejich fungování v roji.
Dron Čína představila loni na podzim na leteckém dni v Ču-chaj testy proběhnou až v létě tohoto roku. Současná videa jsou vytvořeny pokročilou grafikou. Zda čínský dronový obr bude takovou hrozbou, jak ho čínská média představují, se teprve uvidí.