Přes snahy Evropy o zelenou ekonomiku množství emisí roste. Asie chce dostatek levné energie
POPTÁVKA PO ENERGII
Navzdory snahám Evropy a dalších vyspělých zemí o přechod k nízkoemisní ekonomice globální emise skleníkových plynů v roce 2024 opět rostly. Zpráva Energy Institute, připravená ve spolupráci s Kearney a KPMG, přináší poněkud chladivou bilanci: světová spotřeba energie vzrostla meziročně o 2 %. Fosilní paliva pak zůstávají základním pilířem tohoto růstu, emise tak čtvrtý rok po sobě dosáhly rekordu a jejich množství meziročně stouplo.
Poptávka po energii roste tempem, které zelené zdroje nestíhají. Rok 2024 byl však rekordní pro všechny formy energie – uhlí, ropu, plyn i obnovitelné zdroje. Poptávka po elektřině rostla dvakrát rychleji, než celková poptávka energii a stala se motorem globální transformace. Nejvýraznější růst poptávky po elektřině hlásí Asie a Blízký východ (5,4 % a 5,3 %). Na druhém konci žebříčku je Evropa (0,7 %) a Severní Amerika (0,4 %).
Právě snaha o elektrifikaci například v Indii či Číně táhne spotřebu uhlí. Budování uhelných elektráren je totiž levnější a rychlejší než budování nízkoemisních zdrojů. V Indii spotřeba uhlí, nejen pro výrobu elektřiny, narostla o 5,5 %. Celkově se uhlí v Indii podle Mezinárodní agentury pro energii podílí na výrobě elektřiny ze 75 %. Spotřeba uhlí pak v Číně vzrostla o více jak 1 %.
Obnovitelná energie rostla v roce 2024 o 8 %, přičemž větrné a solární zdroje přidaly rekordních 16 %. Jejich růst je tak skoro devětkrát rychlejší než růst poptávky po energii, přesto ale v celkovém energetickém mixu stále tvoří jen něco přes 8 %.
„Letošní údaje odrážejí komplexní obraz globální energetické transformace. Elektrifikace se zrychluje, zejména v rozvojových ekonomikách, kde se rychle rozšiřuje přístup k moderním zdrojům energie. Tempo zavádění obnovitelných zdrojů však nadále zaostává za celkovým růstem poptávky, z níž 60 % bylo pokryto fosilními palivy. Výsledkem je čtvrtý rok v řadě s rekordními emisemi, což poukazuje na strukturální výzvy při slaďování globální spotřeby energie s klimatickými cíli,“ uvedl ke zprávě prezident Energy Institute Andy Brown.
Světová spotřeba energie v roce 2024 opět lámala rekordy. Podle čerstvé zprávy Energy Institute, zpracované ve spolupráci s Kearney a KPMG, vzrostla celková globální poptávka po energii o 2 %, přičemž největší podíl na růstu měly nečlenské země OECD. Fosilní paliva stále dominují světovému energetickému mixu a tvoří 86 % jeho celkového objemu, navzdory rychlému růstu obnovitelných zdrojů.