Extrémní sucho se plíží Českem, první obce již zakázaly napouštět domácí bazény
POČASÍ
Vzhledem k horkému počasí bez dešťů se v Česku značně rozšířilo půdní sucho do hloubky jednoho metru. Na pětině území už odborníci sledují extrémní sucho, na dalších deseti procentech výjimečné sucho a bez sucha už je jen zanedbatelná část republiky. Vyplývá to z aktuálních údajů projektu Intersucho. Situace se má dále zhoršovat do konce týdne, až poté je pravděpodobné možné zlepšení. Podle meteorologů vystoupají dnešní teploty až ke 34 °C, zítra stoupnou až téměř ke čtyřicítce. O něco chladnější by mohl být až příští týden. Ve čtyřech obcích na Olomoucku a Přerovsku začíná platit zákaz používání pitné vody k zalévání či napouštění bazénů.
Sucho, jehož míru odborníci určují jako poměr aktuálního stavu zásoby vody v půdě a průměrné zásoby za roky 1961 až 2015, je nejhorší na jihovýchod od Prahy směrem do jižních Čech, na Vysočinu a do východních Čech, v jižním cípu jižní Moravy, na jihovýchodní Moravě a na dalších menších územích. Podle předpovědí by se měly tři nejhorší stupně sucha ze šesti rozšířit do víkendu na celé území Česka.
☀️ Dnes nás čeká, po chladnějším ránu, kdy průměr minimálních teplot byl 10 °C, další slunečný a tropický den. Maximální teploty vystoupí na 30 až 34 °C, na severovýchodě Čech a na Moravě a ve Slezsku na 26 až 30 °C.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) July 1, 2025
👉 Na tabulce můžete vidět 10 nejchladnějších stanic (do 600 m… pic.twitter.com/XnCLrX5Api
Předpověď počasí ukazuje, že sucho rozhodně jen tak neskončí. Dnes bude jasno až skoro jasno. Odpolední teploty vystoupí na 30 až 34 °C, na severovýchodě Čech a na Moravě a ve Slezsku budou o něco nižší – mezi 26 až 30 °C. Na horách v 1000 metrech bude kolem 25 °C. Vítr bude slabý, proměnlivý, do 4 m/s. Tlak vzduchu bude mírně klesat, večer se mírně zvýší. Rozptylové podmínky budou přes den většinou dobré.
Ve středu 2. července bude ještě tepleji. Jasno nebo skoro jasno, a teploty se dostanou na 30 až 35 °C, v nížinách Čech může být místy až 37 °C. V noci se ochladí na 18 až 13 °C, v údolích až na 11 °C. Vítr zůstane slabý, odpoledne a večer místy mírný, jihovýchodní až jižní, 2 až 5 m/s. Tlak bude v podstatě stabilní, během dne mírně klesne. Rozptylové podmínky se zlepší.
Ve středu se výstraha kvůli vedrům rozšíří na skoro celou ČR. Někde mohou teploty dosáhnout až 37 stupňů Celsia, vyplývá z dnes aktualizované výstražné informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Současné počasí zvyšuje riziko šíření požárů. Podle webu FireRisk už je dnes vysoké riziko (nejvyšší stupeň) především ve středních a severních Čechách, částečně i ve východních Čechách a na jižní a jihovýchodní Moravě. Ve čtvrtek se má riziko rozšířit i do západních Čech a větší části Moravy. Požární nebezpečí by mohly zmírnit až srážky o víkendu.
Horko a sucho dopadají i na zemědělství, riziko tepelného stresu pro skot a ryby poroste do čtvrtka. Ve středu se očekává vysoké riziko stresu pro skot ve středních Čechách severně od Prahy a v Poohří, ve čtvrtek pak na většině Moravy a na východě Čech. U ryb varuje Agrorisk před vysokým rizikem úhynu pro většinu republiky, včetně mimořádného rizika v okolí Prahy. Druhý nejvyšší stupeň rizika bude podle předpovědí přetrvávat i v pátek a na Moravě i o víkendu. V některých lokalitách už došlo k prvním úhynům ryb kvůli kombinaci horka, sucha a nedostatku kyslíku ve vodě.
Další týden by měl být podle modelů chladnější a rizika spojená s vysokými teplotami by mohla ustoupit. Jak to bude se srážkami, zatím není jisté, ale pršet by alespoň místy mělo.
Ve čtyřech obcích na Olomoucku a Přerovsku už kvůli suchu platí zákaz používat pitnou vodu k zalévání zahrad, napouštění bazénů či umývání aut. Opatření se týká městysu Velký Újezd a obcí Daskabát, Výkleky a Slatinice. V těchto lokalitách mají podzemní zdroje vody v letních měsících omezenou kapacitu a spotřeba pitné vody výrazně vzrostla. Rozhodnutí vydal olomoucký magistrát.
Zákaz platí ve Velkém Újezdu, Daskabátu a Výklekách do konce září, ve Slatinicích do konce srpna. Místní samosprávy opatření zdůvodnily dlouhodobým suchem, poklesem hladiny podzemních vod a mimořádným nárůstem spotřeby vody z obecních vodovodů. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 50 000 korun pro fyzické osoby a až 100 000 korun pro firmy.
Na Olomoucku zatím v souvislosti se suchem nebyl zaznamenán úhyn ryb. Pracovníci odboru životního prostředí i místní rybáři ale bedlivě sledují situaci v říčním systému Moravy i v tzv. uzavřených vodách. „Evidujeme pouze lokální úhyny karase stříbřitého, což připisujeme virovému onemocnění v jeho populaci. Tato nepůvodní ryba je jinak velmi odolná – pokud by v systému byl deficit kyslíku, uhynula by až jako poslední,“ řekl vedoucí odboru Petr Loyka.
Dodal, že s rostoucí teplotou klesá množství rozpuštěného kyslíku ve vodě, a současně roste jeho spotřeba rybami. Situace se pravidelně zhoršuje po sérii tropických nocí. Populace ryb v ramenech řeky Moravy kolem Olomouce je zatím v dobrém stavu. „Rybáři tu minulý týden ulovili i několik sumců přímo v Olomouci a pod ní,“ doplnil Loyka.
V případě potřeby může vodoprávní úřad vydat zákaz odběru vody z některých toků, zatím k tomu ale nedošlo. Čistota uzavřených vod je aktuálně uspokojivá, což podle odborníků souvisí s tím, že jde o bývalé štěrkopískovny bez přítoků znečištěných fosforem. Přesto zde úřady nadále monitorují vývoj.