I tisíce navíc. Posledním lidem chodí výměry daně z nemovitosti, na zaplacení zbývá jen pár dní
DAŇ Z NEMOVITOSTI
Zbývá posledních pár dní na uhrazení daně z nemovitosti, která v posledních dvou letech pro řadu lidí nepříjemně narostla. Už v minulém roce si tak někteří vlastníci připlatili i tisíce korun navíc a oproti původním slibům se letos situace příliš nezlepšila. Obce povětšinou ponechaly zvýšené daně, tisícovka dalších se pak rozhodla ke zdražování připojit. Částky vyměřené daně tak doposud budí u některých poplatníků podrážděné reakce, růst mohly i několikanásobně. Posledním lidem by výměry měly dorazit do pátku.
Daň z nemovitosti prošla výraznými změnami a po loňském zdražování se letos do jejího navyšování pustila další tisícovka obcí. Finanční správa rozesílá v průběhu května poslední platební údaje k uhrazení daně za letošní rok, které lidé dostanou do datových schránek, e-mailových schránek nebo poštou. Pozor by si tak měli dát lidé, kteří například i kvůli povinně zřízeným datovým schránkám nemusí už dostat výměr v takové podobě, jako dřív. Termín zaplacení daně se už přitom blíží.
V loňském roce se výměra daně zvýšila kvůli růstu základního koeficientu o 80 procent. V některých obcích je ale růst výraznější, protože si současně zvýšily i svůj místní koeficient. Výnos daně z nemovitosti je stoprocentním příjmem obcí, ve kterých se nemovitost nachází.
Další zhruba tisícovka obcí využila letos možnost zvýšit na svém území daň z nemovitosti a na část lidí tak čeká možná nepříjemné překvapení. Poprvé výrazně narostla daň na řadě míst už v minulém roce, i v těchto místech podle analytiků musí lidé počítat s tím, že výrazně vyšší daně zůstávají i letos, ačkoliv některé obce tvrdily, že v dalším roce daň sníží.
„Až šestina z více než 6 tisíc českých obcí totiž upravila takzvaný místní koeficient tak, že vedl ke zvýšení daně. Jedním z typických příkladů výrazného navýšení daně je Ústí nad Labem, kde došlo k navýšení místního koeficientu ze dvou na hodnotu pět. Dalšími příklady jsou města Pardubice, Turnov či Liberec, která se rozhodla navýšit daň u průmyslových a obchodních lokalit se zvýšenou dopravní zátěží,“ uvedl daňový poradce Petr Koubovský z Rödl & Partner.
Existuje však zároveň i řada výjimek, která lidi povinnosti platit daň zprošťuje. V neposlední řadě pak existuje i možnost se proti vyměření daně odvolat, pokud s navýšením majitel nemovitosti nesouhlasí. Majitelé nemovitostí tak mají možnost s výměrou daně i nesouhlasit. Ačkoliv odborníci doporučují snažit se v takovém případě nejprve obrátit na správce daně a pokusit se situaci vyjasnit, mají lidé právo se proti výměře daně do 30 dní od doručení odvolat. Odvolání v takovém případě nemá odkladný účinek.
Platí pak také řada výjimek, která z placení daně z nemovitosti osvobozuje. Pokud celková daňová povinnost u jednoho správce daně činí méně než 30 korun, daň se neplatí. Výjimku tvoří spoluvlastnické podíly na pozemcích, ze kterých se daň předepisuje vždy, a to v minimální výši 50 korun. Dále platí výjimky pro některé držitele průkazu ZTP či ZTP/P. Osvobození od daně pak platí také například pro pozemky či nemovitosti neziskových organizací, spolků, školských zařízení, zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb či galerií a knihoven. Stejně tak například pro některé lesní pozemky.
Přiznání k dani z nemovitosti bylo nutné podat do konce ledna. Finanční správa na základě podaných údajů následně vyměřila výši daně. Výměra pak měla poplatníkům přijít nejpozději do 23. května. Daň z nemovitosti je splatná do 2. června. Pokud ji finanční úřad vyměří nad 5000 korun, lze ji rozdělit do dvou splátek, kdy první je splatná do 2. června a druhá do 1. prosince.