Zaveďme euro i kvůli Dukovanům, zní ze STAN. Nakopne to zadlužování, protestuje ODS
FINANCOVÁNÍ DUKOVAN
Až budeme řešit financování Dukovan, které budeme řešit úvěrem, možná se vrátíme k debatě o tom, jestli euro nedává větší smysl. Uvedl to ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Ten poukázal na to, že půjčovat si v eurech je levnější, pokud by ale v Česku byla nadále koruna, přináší takový úvěr řadu rizik. Kriticky se k jeho postoji vyjádřil například ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Z vládních stran se pro euro vyjadřují právě STAN, TOP 09 a také lidovci, naopak nejkritičtější přístup je právě v ODS.
Dvořák v České televizi pochválil bulharskou vládu, jejíž zemi nedávno Evropská unie definitivně schválila vstup do eurozóny od začátku příštího roku. „Pro Bulhary euro přináší řadu ekonomických výhod. A já musím smeknout před bulharskou vládou, která měla na rozdíl od té naší odvahu tenhle krok udělat i přesto, že se to populaci v této chvíli nelíbí. Dovolím si jednu poznámku na účet eura. V příštích letech mě bude hrozně zajímat, až budeme budovat jadernou elektrárnu a budeme potřebovat asi 400 miliard korun, kde ty peníze seženeme. Budeme si brát úvěr. A brát si úvěr v korunách je výrazně dražší než brát si úvěr v eurech,“ uvedl Dvořák.
„Ale brát si úvěr v eurech, když máte doma korunu, přináší velké potenciální riziko. V těch stovkách miliard hraje každá desetinka v úroku a každá desetinka kurzového rozdílu přináší obrovské ztráty. Až budeme řešit financování elektrárny Dukovany a financování v bankách, tak se možná vrátíme k debatě o tom, jestli euro náhodou nedává větší smysl,“ dodal Dvořák.
PODCAST: Filozof v souboji s průmyslem osobního rozvoje: „Všechno je lepší než chytráctví“
Na jeho slova kriticky zareagoval například ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Tak pomalu a tak málo se zadlužujeme, že je prý třeba najít nástroj, který to ulehčí a konečně to zadlužování státu nakopne. Přesně tuto ‚výhodu‘ získalo vstupem do eurozóny svého času Řecko a poslalo sebe a malém i eurozónu do bankrotu. Nechme ty fanoušky eura mluvit, to je kampaň za korunu jedna báseň…“ uvedl Skopeček na X. Na něj zase reagovala europoslankyně Danuše Nerudová (STAN), která se ho ptala, jaké škrty ve výši 100 miliard, které měl mít Skopeček údajně vymyšlené, vláda udělala.
„Tak trochu mimo téma, ale co už. O papírku jsem nikdy nemluvil, ale to je jedno, po vstupu do vlády jsme seškrtali 80 miliard z připraveného a zděděného rozpočtu od ministryně Aleny Schillerové (ANO). Další fiskální úsilí vlády snad už znáte. Že ministři STAN nepatřili a nepatří mezi největší zastánce úspor víte dobře, možná stálo za to jim vysvětit, že by se koalice měla snažit škrtat, šetřit více,“ reagoval na ní Skopeček.
STAN, TOP 09 i lidovci euro chtějí, ODS argumentuje veřejným míněním
Právě STAN je ve vládě zřejmě nejhlasitějším příznivcem společné evropské měny. Šéf hnutí Vít Rakušan na anketní otázku Echa ohledně přijetí eura řekl, že je rozhodně pro přijetí. „Česko by mělo přijmout euro v nejbližším možném termínu. Paralelně s tím ale musí probíhat věcná diskuse, která vyvrátí mýty o euru. Česká vláda proto musí mít obsazený post zmocněnce pro euro,“ uvedl Rakušan.
Deník Echo24 již informoval o tom, že v koalici Spolu euro chtějí zavést jak lidovci, tak TOP 09. „TOP 09 dlouhodobě podporuje přijetí eura, o jehož pozitivním vlivu na českou ekonomiku jsme přesvědčeni. V současném volebním období jsme museli přednostně řešit dopady krizí a obnovit plnění Maastrichtských kritérií, ale nyní je čas stanovit jasný plán – přijetí eura do roku 2030 by přineslo českým firmám významné úspory na transakčních nákladech a kurzovém zajištění, podpořilo by investice a posílilo naši pozici v EU,“ uvedla pro Echo24 šéfka TOP 09 a předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
ROZHOVOR: Spojením se Stačilo! nepropadne milion hlasů. NATO připomíná feudální systém, říká Zaorálek
Podobně hovořil také ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda. „Považuji za zcela racionální, a to nejen vzhledem k právnímu závazku České republiky společnou měnu euro přijmout, aby se rozeběhla jednání o podmínkách přijetí společné měny a zjistily se zcela konkrétní podmínky tohoto přijetí včetně důsledků pro české domácnosti a firmy,“ uvedl pro Echo24 Kohajda. „S těmito informacemi by pak měla být veřejnost seznámena, aby politická reprezentace mohla učinit takovéto důležité rozhodnutí. Nemyslím si současně, že by čeští občané měli mít nějaké horší postavení než například Slováci, kteří jednotnou měnu mohli přijmout,“ dodal Kohajda.
Nejhlasitěji se tak staví proti euru (kromě opozičních stran) ODS, která argumentuje především nepopularitou eura u veřejnosti. Premiér Petr Fiala (ODS) pro Echo24 řekl, že současná vláda učinila několik kroků, které poprvé umožňují vést vážnou debatu o přijetí eura. „Zejména došlo ke splnění jednoho z hlavních Maastrichtských kritérií, tedy snížení deficitu veřejných financí pod 3 % HDP. Ze zadané analýzy u NERV a Legislativní rady vlády však vzešla jedna základní podmínka – pro rozhodnutí o spuštění procesu přijetí eura je klíčová většinová podpora veřejnosti. Tato podmínka zatím naplněna není, pro akceptaci společné měny je však velmi důležitá,“ uvedl premiér.
Přijetí eura pak podporují i Piráti. „Chceme přijmout euro co nejdříve, pomůže to nejen naší ekonomice, ale i posílí Evropu, bez které nemá naše ekonomika ve světě velmocí šanci. Euro přinese stabilní měnu, stabilnější ekonomiku a výhody pro podniky i občany. Euro zlevní hypotéky i obsluhu státního dluhu až o 30 miliard. Euro zvýší i konkurenceschopnost českého průmyslu, včetně obranného,“ uvedl pro Echo24 šéf Pirátů Zdeněk Hřib.