Bývalý premiér Olmert kritizuje Netanjahua. Je prý na prahu zhroucení a bojuje o udržení moci

ZNIČENÝ NETANJAHU

Bývalý premiér Olmert kritizuje Netanjahua. Je prý na prahu zhroucení a bojuje o udržení moci
Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert. Foto: Shutterstock
1
Svět
Sdílet:

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se nachází na prahu nervového zhroucení, protože 7. října nezajistil národní bezpečnost a snaží se vyhnout svržení z funkce, uvedl v rozhovoru pro server Politico bývalý izraelský premiér Ehud Olmert. "Bibi celý život pracoval na falešné zámince, že je pan Bezpečnost. Je to pan Blbina," uvedl také. Kritizoval i další plány postupu izraelské vlády ve válce s Hamásem.

"Netanjahu se zmenšil. Je emocionálně zničený, to je jisté. Stalo se mu něco strašného," uvedl Olmert s tím, že "každou minutu, kdy je premiérem je pro Izrael nebezpečný". "Myslím to vážně. Jsem si jist, že Američané chápou, že je na tom špatně," uvedl také bývalý izraelský premiér.

Netanjahu podle něj pochybil v otázkách národní bezpečnosti, když nezajistil bezpečnost před vražednými útoky Hamásu ze 7. října. Olmert kritizoval i Netanjahuův strategický plán na udržení kontroly nad poválečným Pásmem Gazy. Podle něj se rovná návratu do roku 2005, kdy Izrael nad touto pobřežní enklávou vykonával vojenskou správu. "Není v zájmu Izraele dohlížet na bezpečnost Gazy," řekl Olmert. "V našem zájmu je, abychom se mohli bránit jiným způsobem než před útokem ze 7. října. Ale znovu kontrolovat Gazu? Ne," dodal.

Kvůli tomu, že Netanjahu a jeho ministři nedokázali nastínit realistický plán správy Gazy po nástupu Hamásu, podle Olmerta dochází trpělivost i západním spojencům Izraele. Netanjahuova popularita výrazně klesla i v samotném Izraeli, podle jeho obyvatel Netanjahuova neschopnost zabránit útoku na Hamás odhalila "vůdcovský debakl", 44 procent respondentů v průzkumu izraelského veřejného mínění uvedlo, že Netanjahu je zodpovědný za to, co se stalo 7. října.

Další fáze bojů

"Plánování další fáze je naprosto nedostatečné," stěžuje si Olmert. "Co budeme dělat? Dobře, podle Netanjahua rozbijeme a zlomíme Hamás. A já si mimochodem myslím, že to dokážeme. Jaký je tedy další krok? Co budeme dělat potom? Přemýšlí o tom někdo? Musíme mezinárodnímu společenství předložit naši představu o konečné hře," dodal.

"Pokud by Izrael předložil seriózní návrh na jednání o dvou státech, mělo by to na mezinárodní společenství dramatický dopad. Poskytlo by nám to více prostoru a času k dosažení cílů našich vojenských operací - mělo by to dopad na veřejné mínění v západních zemích a v médiích. Ukázalo by to, že Izrael je odhodlán udělat něco, co se mu v posledních 15 letech nechtělo. Z toho všeho by tedy mohlo vzejít něco pozitivního. Ale my to neděláme a nikdo na to nechce myslet. Nikdo to nechce upřesnit. Nikdo to nechce říct," uvedl Olmert.

Olmert naznačil, že v zásadě je nyní problém v tom, že Netanjahu je "ve stavu nervového zhroucení". "Nepřeháním. Je tlačen ze všech stran a zdá se, že se soustředí na to, aby nebyl vyhozen z úřadu v den, kdy skončí válka, a možná i dříve," řekl. "Člověk od něj teď očekává, že bude mluvit o druhé a třetí fázi. Není jisté, že tuto fázi politicky přežije," dodal Olmert.

Ehud Olmert stál v čele Izraele v letech 2006 až 2009 jako lídr liberální strany Kadima. Po skončení premiérské si funkce odpykal trest odnětí svobody za přijímání úplatků a za maření výkonu spravedlnosti v době, kdy byl starostou Jeruzaléma a ministrem obchodu. Za odstoupení z čela strany v době, kdy se vyšetřování zintenzivnilo, byl chválen napříč politickým spektrem a ve svém rezignačním projevu uvedl, že je "hrdý na to, že je občanem země, v níž může být premiér vyšetřován jako každý jiný občan".

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články