„Patřím k levému středu. Znám lidi, žiju s nimi a bojuju za ně.“ tvrdí Středula

ANKETA

„Patřím k levému středu. Znám lidi, žiju s nimi a bojuju za ně.“ tvrdí Středula
Odborový předák Josef Středula. Foto: Jan Zatorsky
1
Prezidentské volby 2023
Záviš Dobiašovský
Sdílet:

Odpovědi prezidentských kandidátů z velké ankety deníku Echo24 přinášíme i v plném znění, které se do grafického zpracování ankety nevmístilo. Odpovídá předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Jste pro manželství pro všechny či narovnání práv v registrovaném partnerství?

Jsem pro manželství pro všechny, myslím si, že tmářství minulých století by už mělo být dávno za námi, žijeme ve století jednadvacátém.

Je udělování milosti či amnestie „feudální přežitek“? V jakých případech ji chcete udělovat?

Myslím si, že je to pravomoc, která je dána, je v pořádku, že existuje. Otázka však je, jak se využívá a myslím si, že by se měla využívat ve velmi velmi omezeném počtu a v takových situacích, které jsou všeobecně akceptovatelné.

Budete veřejnost informovat otevřeně o případných zdravotních problémech? Měli by lidé o nějakých vědět už nyní?

Myslím si, že by to měla být součást slušnosti vůči voličům na straně jedné, na straně druhé nic nebrání zveřejnění zdravotního stavu. Otázkou samozřejmě je – a to se netýká mě, zda zveřejnění zdravotního stavu v průběhu funkce, kdy na tom hlava státu není dobře, nemůže stát bezpečnostní rizikem. To je ale spíš na zvážení v konkrétní situaci.

Bylo správné podmiňovat běžné životní situace očkováním? Jste Vy osobně očkován proti covidu-19?

Já jsem očkován nejenom proti covidu, ale proti řadě nemocí a díky očkování se mě ty nemoci v podstatě vyhnuly, což znamená, že já proti očkování v zásadě nejsem. Otázka vhodnosti či nevhodnosti očkování u různých skupin je pochopitelně věc, která patří spíš do té odborné báze, nikoliv amatérského pohledu. A dneska je řada profesí, které člověk vykonává a které může vykonávat pouze v případě, pokud má očkování, ať už mluvíme o zdravotnictví či sociální péči a podobně. Takže za mě očkování rozhodně nezavrhuji, to naopak, a otázka vhodnosti a nevhodnosti je na lékařích a lékařské vědě, já nejsem epidemiolog.

Je v současné situaci na místě přehodnotit cíle Green Dealu?

Myslím si, že už se to mělo stát dávno. Bohužel k tomu nedošlo a už dnes zažíváme zhoršování situace, a to bude mít důsledky na každou rodinu. Z mého pohledu mělo dojít k zmírnění těchto aktivit a jejich zrealističtění v souvislosti se současnou situací ve světě.

Měla by se Evropská unie ubírat směrem k federalizaci?

Nejsem si úplně jist, že k federalizaci, jsem si ale jist, že by měla směřovat k tomu, že bude mít výrazná sociální práva. Občan Evropské unie žije jiným životem v Bulharsku, jiným životem v Itálii a jiným životem v Německu. A z tohoto pohledu je potřeba vnímat i jeho sociální potřeby. A pokud nebude mít Evropská unie sociální rozměr, tak můžeme očekávat, že se situace v jednotlivých zemích bude zdramatizovat. A také ve vztazích mezi těmi zeměmi.

Je pro Vás přijatelné, aby se případně Ukrajina vzdala části území na úkor Ruska?

Nevidím pro to žádný důvod. Vůbec si neumím představit, že by v takové situace byla třeba Česká republika a měli bychom přenechávat území někomu, komu nepatří. V žádném případě by neměla být ani jedna část Ukrajiny ponechána Rusku.

Mělo by se NATO nadále rozšiřovat?

Myslím si, že je připraveno k dalšímu rozšiřování a rozšíření například o Finsko a Švédsko považuju za zcela logické a správné.

Měla by se v nějaké formě vrátit základní vojenská služba nebo branná výchova?

Základní vojenská služba nikoliv, nevidím pro to žádný důvod. Sám jsem dvouletou vojenskou službu absolvoval a není nutno se k tomu vracet. Dobrá by byla ale příprava na problematické situace, jako třeba povodně či zemětřesení a podobně. A ať už tomu budeme říkat jakkoliv. Mluvím o přípravě na to, jak přežít mimořádné situace, jak poskytnout první pomoc a přivolat odbornou, jak se dostat ze situací, které nejsou úplně jednoduché, o zvyšování zdatnosti člověka nebo odolnosti organismu, či využívání různých moderních aplikací, které mohou pomoci zachránit život.

K jaké části politického spektra na pravolevé škále se kloníte?

K levému středu.

Povýšil byste ředitele BIS Koudelku na generála?

Neznám okolnosti, kvůli nimž není povýšen na generála. Nejdřív bych se s tím tedy podrobněji seznámil a teprve pak řešil otázku, zda ano či ne.

Jak hodnotíte vládní „boj“ proti dezinformacím?

Obávám se, že v této souvislosti se toho moc neudálo. Rozhodně chválím to, jakým způsobem v době covidu pracoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ve vztahu ke kybernetickým útokům, ale co se týká dezinformací, tak si nejsem jist, že vláda něco významného učinila.

Jaký je váš nejoblíbenější film?

V současné době Top Gun: Maverick.

Co jste zajímavého četl v posledním roce?

Ty knihy jsou dvě, první je učebnice Ústavy České republiky, se kterou jsem se chtěl více seznámit, a druhá se jmenuje 1983 – Vojtěch-Enge. Je o dvou českých obrovských automobilových talentech, kteří prorazili na evropskou půdu. Nedávno jsem měl možnost potkat syna Břetislava Engeho Tomáše a musím říct, že to byl zážitek. Splnil jsem si totiž dětský sen, protože jsem měl možnost sedět v závodním voze společně s ním, mé nadšení se nedá jen tak popsat.

Kterou postavu českých dějin vidíte jako nejdůležitější?

Na to není vůbec jednoduchá odpověď, ale jeden z těch, který rozhodně přispěl k podobě významně zasáhl do podoby České republiky Karel IV. Druhou takovou za mě velmi významnou osobností minulosti byl samozřejmě Jan Amos Komenský, protože nejenže se na něj stále odkazujeme, ale jeho pohled na učení otevřel bránu vzdělávání národů. Z osobností dvacátého století to jsou osobnosti jako pan Wichterle nebo pan Holý, kteří spolu s týmem objevili věci, jež dodnes využíváme k léčbě nemocí. Takových osobností je opravdu hodně, takže bych mohl vzpomenout na mnohé naše spisovatele nebo na hudební skladatele a samozřejmě na státníky, jako byl Tomáš Garrigue Masaryk. Opravdu si myslím, že česká historie je na výrazně osobnosti nesmírně bohatá a vybrat jednoho znamená zapomenout na druhé, a to bych nerad. V každém oboru činnosti máme obrovské množství lidí, kteří jsou vzorem pro nás i celý svět.

Kde nejraději trávíte dovolenou?

Někde v klidu s rodinou, nezáleží vlastně vůbec kde. Mám stejně rád být v zimě na lyžích nebo v létě u vody a užívat si tepla.

Co Vás odlišuje od ostatních kandidátů?

Znám lidi, žiju s lidmi a bojuju za ně. Rád bych to dělal pro celou Českou republiku.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články