Husákovi posloužila k propagandě, aktivistku teď ocenili v Cambridge. Podle Pilipa je to ostuda
ČESTNÝ DOKTORÁT
Prestižní britská Univerzita v Cambridge udělila čestný doktorát Angele Davisové, marxistické aktivistce a v současnosti také profesorce na kalifornské Univerzitě v Santa Cruz. Udělení titulu však vyvolává také negativní odezvu, Davisová se totiž v minulosti aktivně účastnila sovětské komunistické propagandy a v roce 1972 během své návštěvy socialistického Československa navíc odmítla podpořit zdejší politické vězně.
“Univerzita v Cambridge udělila čestné tituly osmi významným osobnostem jako uznání za jejich výjimečné příspěvky v jejich oborech,” stojí na webu univerzity. Jedním z laureátů je také dnes již jednaosmdesátiletá Angela Davisová, marxistická a feministická aktivistka a v současnosti emeritní profesorka feministických studií, která obdržela doktorát za literaturu.
Ostudné rozhodnutí Uni. Cambridge - čestný doktorát radikální marxistce a prosovětské aktivistce A. Davis. Vězněna v souvislosti s terorismem Černých panterů, sloužila bolševické propagandě. Na apel politických vězňů ČSSR o solidaritu apelovala prohlášením, že si to zaslouží. https://t.co/B3eIiWlri1
— Ivan Pilip (@ivan_pilip) July 27, 2025
“Profesorka Davisová, emeritní profesorka Kalifornské univerzity v Santa Cruz, je radikální feministická myslitelka a významná bojovnice za občanská práva, která byla aktivní členkou Komunistické strany a zastánkyní hnutí za zrušení věznic. Je hlasitou zastánkyní práv LGBTQ+ komunity,” píše se na webu univerzity.
Davisová v 60. a v 70. letech minulého století byla skutečně aktivní v celé řadě hnutí, včetně Černých panterů, druhé vlně feminismu nebo mírového hnutí proti válce ve Vietnamu. Byla dlouholetou členkou Komunistické strany USA a aktivistkou, která bojovala za zrušení trestu smrti v Kalifornii.
Během 70. let však Davisová také cestovala po řadě zemí Východního bloku. V červnu 1972 navštívila Československo. Tehdejší Husákův režim během nastupující normalizace její návštěvu okamžitě využil k masivní protiamerické propagandě.
V kontextu těchto skutečností vyznívá její současné ocenění pro mnohé kritiky dost trpce. K rozhodnutí univerzity v Cambridge se negativně vyjádřil například český ekonom a bývalý ministr financí Ivan Pilip. “Ostudné rozhodnutí Uni. Cambridge - čestný doktorát radikální marxistce a prosovětské aktivistce A. Davis. Vězněna v souvislosti s terorismem Černých panterů, sloužila bolševické propagandě,” napsal na síti X.
Pilip zmiňuje také případ z roku 1972, kdy český novinář Jiří Pelikán z exilu dopisem požádal Davisovou, aby se postavila za československé politické vězně. Davisová, která se během tehdejší návštěvy Československa těšila vřelému přijetí i ze strany tehdejších režimních pohlavárů, to údajně odmítla se slovy: “Jen ať tam zůstanou, oni si to zaslouží.”
Kromě Davisové získali čestný doktorát třeba britský rapper a hudebník s uměleckým jménem Stormzy či americký ekonom a držitel Nobelovy ceny za ekonomii Sir Oliver Hart.