Když muslimové hlasují pro francouzskou pravici
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
SOUD S POLICISTOU
Bývalý policista Tomáš Strnad se při dnešním hlavním líčení přiznal k tomu, že letos v únoru napadl před nočním klubem na pražském Smíchově několik dívek. ...
Pohledem na mapu francouzských departementů lze konstatovat, že Francie změnila barvu. Národní sdružení, vedené do evropských voleb mladíkem Jordanem Bardellou (není mu ještě ani třicet), získalo téměř třetinu všech hlasů, a stalo se tak nejsilnější stranou skoro všude kromě největších francouzských měst.
K Francii dodnes patří i několik zámořských území, na kterých se do Evropského parlamentu volí také. Jedním z nich je Nová Kaledonie, která se v posledních dobách dostala do světových titulků kvůli nepokojům hojně podporovaným Čínou a Ázerbájdžánem. I tam vyhrálo Národní sdružení… Ještě zajímavější je ale malý ostrov Mayotte, nacházející se nedaleko Madagaskaru. Když probíhala dekolonizace francouzských území, nechtěl se ostrov Mayotte osamostatnit a na rozdíl od nedalekých Komor požádal Paříž o to, aby mohl zůstat součástí Francie jako zámořské teritorium. Byla to prozíravá volba. Dnes je Mayotte v přepočtu na obyvatele asi 8× bohatší než samostatné Komory.
Tento rozdíl v bohatství ovšem zároveň vedl k jevu důvěrně známému odjinud – k hromadné přeplavbě chudých Afričanů z Madagaskaru, Komor a dalších států na Mayotte. Obzvlášť atraktivní byla tato nebezpečná cesta pro těhotné ženy, protože děti narozené na Mayotte dostávaly automaticky francouzské občanství. Poměrně malý ostrůvek, rozlohou srovnatelný s Prahou a počtem obyvatel spíše s Ostravou, byl zaplaven tisíci a tisíci migranty, kteří začali vytvářet ghetta, slumy a gangy. (Něco mezi 30 a 50 procenty lidí aktuálně přítomných na ostrově tam papírově nemá co dělat.) Počátkem roku 2024 se situace vyhrotila natolik, že propukly čtrnáctidenní nepokoje, zahrnující blokádu silnic a nedostatek potravin. Tlupy mladíků (ach, ti „mladíci“!) vyzbrojených mačetami se pustily do pouličních potyček s policií a četníky.
V dubnu 2024 navštívila ostrov Marine Le Penová a v červnu zde ve volbách do Evropského parlamentu zvítězilo Národní sdružení. Pikantní je, že 97 procent občanů Mayotte jsou muslimové. Takové úspěchy v muslimské komunitě si RN ještě před pěti lety asi ani neuměla představit.
Ponaučení: víceméně nikdo, s výjimkou extrémní levice, není schopen strávit příval tisíců cizích lidí do vlastních měst, a čím primitivnější země původu, tím hůř. Deset tisíc Švýcarů by se vstřebalo podstatně snáze než pět set Afghánců. Čeští Piráti a další strany (Zelení!), které toto dosud odmítají vzít na vědomí, by udělali lépe, kdyby zkorigovali své stanovisko, jinak zaniknou. Němečtí politici se roku 2015 chlubili tím, že „azylový zákon nezná žádnou horní hranici“. Zákon možná ne, ale realita ano a zákony se jí budou muset dříve nebo později přizpůsobit.
Ostatně jako právě na Mayotte, kde má být nárok na francouzské občanství pro libovolné narozené dítě zrušen.
FRANCOUZSKÝ ROZPOČET
POLITICKÁ KRIZE VE FRANCII