Sázka na robotaxi a mozkové implantáty. Musk si chce spravit chuť po propadu Tesly
MUSKOVY PLÁNY
Šéf Tesly Elon Musk po poklesu firemního zisku slibuje investorům nejpozději koncem příštího roku průlom díky samořízeným vozům taxi. Do té doby ale podle něj mohou přijít obtížné kvartály. Musk to uvedl poté, co jeho podnik ve středu zveřejnil největší pokles tržeb za čtvrtletí za poslední léta. Výrazně optimističtější prognózu dnes však zveřejnila ještě jiná Muskova firma, neurotechnologická společnost Neuralink.
Pokles prodeje elektromobilů Tesly vedl ke snížení tržeb a zisku již druhé čtvrtletí po sobě. Společnost ve druhém čtvrtletí vydělala 1,17 miliardy dolarů, což je meziročně o 16 procent méně. Tržby klesly o 12 procent na přibližně 22,5 miliardy dolarů. Tesla opět nenaplnila očekávání analytiků, její akcie tak před dnešním zahájením obchodování ve Spojených státech ztrácejí přes šest procent.
O problémech automobilky jsme více psali zde: Špatná zpráva pro Muska. Automobilka Tesla hlásí propad tržeb
Musk se investory už tradičně snaží po slabších čtvrtletích přesvědčit velkolepými vizemi. Na středeční konferenci o výsledcích hospodaření uvedl, že Tesla získává povolení regulátorů ke spuštění robotických taxíků v několika státech včetně Kalifornie, Nevady, Arizony a Floridy. Očekává, že robotaxi budou dostupné polovině populace USA do konce roku a do konce příštího roku se spustí ve velkém měřítku.
Zatím však společnost provozuje pouze malou flotilu robotaxi v texaském Austinu, která není dostupná široké veřejnosti. A získání regulačních schválení, zejména v Kalifornii, se pravděpodobně ukáže jako větší překážka, než Musk popsal na konferenci, píše agentura Reuters.
Musk, nejbohatší muž světa, jehož jmění před nynějším oznámením výsledků Tesly dosahovalo podle serveru Forbes téměř 420 miliard dolarů, je vlastníkem řady dalších technologických společností. Kromě jeho zřejmě neznámější firmy, výrobce raket SpaceX, patří do Muskova portfolia například sociální síť X nebo společnost Neuralink.
Neuralink, který se zaměřuje na vývoj implantátů umožňujících komunikaci mezi lidským mozkem a strojem, dnes podle agentury Bloomberg představil své dlouhodobé plány. Ve svém dokumentu pro investory firma popisuje strategii do roku 2031, kdy chce dosáhnout ročních tržeb minimálně ve výši jedné miliardy dolarů.
Do šesti let tak neurotechnologická firma plánuje provozovat pět velkých klinik a nabízet tři verze svého mozkového implantátu, které by implantovala 20 000 zákazníkům ročně. Verze Telepathy bude určena pro komunikaci mezi mozkem a stroji, Blindsight pro obnovení zraku a Deep pro léčbu třesu a Parkinsonovy choroby, uvádí Bloomberg.
Společnost očekává, že regulační úřady schválí její zařízení Telepathy do roku 2029. Plánuje pak provádět 2000 operací ročně a generovat tržby ve výši 100 milionů dolarů. Do roku 2030 pak Neuralink počítá se spuštěním systému Blindsight, rozšířením operací na 10 000 ročně a tržbami přes půl miliardy dolarů.
Neuralink vznikl v roce 2016. Od investorů získal přibližně 1,3 miliardy dolarů a jeho hodnota se odhaduje na zhruba devět miliard dolarů, uvádí zpráva Bloombergu s odvoláním na analýzu společnosti PitchBook.
Testování na lidech firma zahájila v roce 2024 poté, co vyřešila bezpečnostní obavy, které vznášel Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), jenž její žádost původně v roce 2022 zamítl. Neuralink uvádí, že v současné době používá pět pacientů s těžkou paralýzou jeho zařízení k ovládání digitálních a fyzických nástrojů pomocí myšlenek.