Příměří Izrael jen zatvrdilo
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
Dnes je to přesně sto jedna let, co vznikly aerolinky ČSA: jedna z pěti nejstarších aktivních leteckých společností světa. Vloni, při stém výročí, se k firmě ...
Po sedmidenním příměří se izraelské operace proti teroristickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy znovu rozběhly naplno. Výměnou za klid zbraní, povolení vjezdu humanitární pomoci a propuštění palestinských vězňů Hamás propustil 78 izraelských žen a dětí. Další tři rukojmí s ruským občanstvím Hamás nechal jít jako poděkování Vladimiru Putinovi. Dvacet tři Thajců a jeden Filipínec, kteří v Izraeli pracovali jako nájemní dělníci, bylo propuštěno v rámci separátní dohody mezi thajskou vládou a Hamásem. Celkově se za dobu příměří dostalo ven 105 lidí. Předpokládá se, že 137 dalších zůstává v zajetí.
Izrael od začátku tvrdil, že příměří považuje pouze za dočasné. Cíl naprosto zničit Hamás sice byl na týden podřazen cíli získat živá rukojmí, po přestávce v bojích však měl znovu získat prioritu. Na izraelské straně ale panovaly obavy, že Hamás se bude snažit prodloužit příměří na neurčito, a to nejrůznějšími pokusy jako zdržováním propuštění rukojmích. To se přesně stalo. Druhý den se předání rukojmích zdrželo o sedm hodin, když se Hamás pokoušel hrát nějaké hry. Izrael ale dal jasně najevo, že pokud nebudou do půlnoci doma, začne znovu s bombardováním. Poslední den vyjednávání o příměří selhala. Opětovné zahájení bojů také mohl zhatit mezinárodní tlak. Ten též evidentně narůstá, ale izraelská vláda se mu zatím nepodvolila.
Nicméně Američané jasně signalizují, že jim dochází trpělivost. Na veřejnost unikly části jednání mezi americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem a izraelskými představiteli. Blinken je varuje, že při operacích na jihu Pásma se nemohou chovat stejně jako na severu. Izraelský ministr obrany Jo'av Galant namítl, že „celá izraelská společnost je sjednocená v cíli zlikvidovat Hamás, i kdyby to mělo trvat měsíce“, na což mu měl Blinken odpovědět: „Na to nemáte dostatek kreditu.“
Že americká podpora má své limity, Blinken dal najevo i veřejně na tiskové konferenci. Sice potvrdil, že Spojené státy nadále podporují cíl odstranění Hamásu, zároveň ale klade řadu protichůdných podmínek. Izrael tak má jasně označit bezpečné zóny, kam se mohou civilisté uchýlit, ale zároveň zabránit „trvalému přemístění“. USA očekávají, že Izrael se „vyhne poškození životně důležité infrastruktury, jako jsou nemocnice“, přestože Američané uznávají, že teroristé tuto infrastrukturu vojensky využívají. Washington tedy žádá Izraelce, aby bojovali s jednou rukou za zády, a ještě je varuje, že jim brzy vyprší čas.
Na sociálních sítích, zvláště X (dříve Twitter), bylo možné sledovat nechutné dojímání se nad chováním rukojmích. Část propalestinské levice snědla hamásovskou propagandu i s navijákem. To, že rukojmí na první pohled neměli viditelná zranění či že ozbrojenci Hamásu vodili děti za ruku, brali jako důkaz neobvyklé péče. Někteří dokonce naznačovali, že rukojmí se se svými vězniteli spřátelili.
Mimo dosah Hamásu propuštění Izraelci vyprávějí úplně jiné příběhy. Děti byly spáleny o výfuk motorky, aby šly lehce poznat, kdyby utekly. Ruku zraněné Izraelce operoval veterinář. Jídlo dostávali sporadicky, rodiny byly rozděleny. Doktoři, kteří propuštěné ošetřovali, mluví o fyzických i psychických následcích.