„Nikdo tady není zklamaný.“ O důsledcích útoku na Írán
ÚTOK NA ÍRÁN
Dvanáctidenní válka mezi Izraelem a Íránem, ke které se na poslední chvíli přidaly i Spojené státy, skončila. Je nepochybné, že větší šrámy utrpěl Írán. Izrael ponížil jeho ozbrojené síly, když během pár hodin získal naprostou leteckou nadvládu, cílenými útoky zabil třicet vysoce postavených vojenských velitelů a čtrnáct jaderných vědců, bombardoval vojenská a jaderná zařízení po celé zemi i symboly režimu. Odhaduje se, že Izrael zničil zhruba 80 procent íránské protivzdušné obrany a 65 procent odpalovacích zařízení balistických raket.
Neobešlo se to bez obětí na izraelské straně. Írán odpálil zhruba 550 balistických raket, z nichž desítky zasáhly cíl. Zemřelo 28 lidí a přes tři tisíce bylo zraněno, většinou lehce, 23 těžce. Nyní nastává vyhodnocení následků. Splnila izraelská operace svůj cíl zničit, či alespoň značně poškodit íránský jaderný program? A jaké budou geopolitické dopady?
K tomu všemu se dostaneme, ale nejdříve trocha vědy. Jaderné zbraně jsou založeny buď na bázi plutonia, nebo uranu. Plutonium se v přírodě vyskytuje pouze ve stopovém množství, musí se proto vyrábět v jaderných reaktorech. Proto nejspíše Izrael zničil neaktivní reaktor v Araku – teoreticky mohl být použitý k výrobě plutonia.
Celý text si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.