Nevěřte ani Babišovi na videu. Umělá inteligence otevírá novou éru kyberšmejdství
INTERNETOVÉ PODVODY
Kybernetická kriminalita v Česku stále roste a získává nové, znepokojivě přesvědčivé podoby. Jedním z nejnovějších a nejnebezpečnějších trendů jsou podvody využívající umělou inteligenci, zejména takzvané deepfakes – tedy falešná videa, v nichž vystupují známé osobnosti, aniž by o tom věděly. Mezi zneužívanými tvářemi se opakovaně objevují čeští politici, například Andrej Babiš nebo Tomio Okamura. Podvodníci je nechávají v uměle vytvořených videích doporučovat výhodné investice či finanční aplikace.
„Deepfake podvody budou napodobovat například prezidenty nebo premiéry a kromě ovlivňování voleb se více zaměří i na podnikatelské prostředí,“ varuje Daniel Šafář z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. „Při videohovorech si bude potřeba ověřit, jestli skutečně mluvíte s kolegou či nadřízeným, nebo jestli se nejedná o AI podvrh.“
Taková falešná videa, často šířená na sociálních sítích, mají jediný cíl: přesvědčit oběti, aby svěřily své peníze do rukou podvodníků. Policie upozorňuje, že právě tyto kampaně často doprovází personalizované phishingové útoky nebo falešné aplikace, které slibují zhodnocení investic.
Na Vysočině přišlo jen za první polovinu dubna šestnáct lidí kvůli podvodům o téměř 18 milionů korun. Lidé buď reagovali na internetové reklamy, nebo uvěřili falešným finančním poradcům. Jeden z poškozených například poslal více než pět milionů korun na nákup kryptoměn poté, co ho kontaktovala „finanční expertka“. „Když se později pokusil vybrat zhodnocené prostředky, bylo mu sděleno, že musí nejprve uhradit poplatek. Nakonec zjistil, že byl podveden a své peníze už zpět nezískal,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová.
Falešní bankéři okradli stovky lidí
Jedním z největších případů posledních měsíců je rozkrytí česko-ukrajinského gangu falešných bankéřů, který podvedl stovky lidí a způsobil škodu přes 100 milionů korun. Gang, jehož členové telefonovali z ukrajinské Oděsy, se vydával za pracovníky České národní banky. Oběti přesvědčovali, že jejich účet byl napaden, a přiměli je převést úspory na tzv. „záchranný účet“. V některých případech je dokonce přiměli nainstalovat program pro vzdálený přístup, čímž získali plnou kontrolu nad jejich účty.
„Státní zástupce podal obžalobu na dvacet lidí, soudní líčení zatím nebylo nařízeno,“ sdělil mluvčí krajského státního zastupitelství Pavel Bužga.
Podvody se odehrávají i zcela bez fyzického kontaktu – jen s využitím dat. Zločinci nejprve získají údaje o platebních kartách pomocí malwaru nebo phishingu, a poté na internetu objednávají zboží za poloviční ceny. Škody způsobené tímto typem podvodů celosvětově šplhají do miliard eur.
Česko proto spolupracuje na mezinárodních kampaních proti těmto hrozbám. Národní centrála proti organizovanému zločinu se například připojila k evropské iniciativě „BuySafePaySafe“. Už v předchozí kampani e-Commerce 2018 bylo zatčeno téměř sto pachatelů.
Odborníci i policie varují, že rok 2025 přinese ještě vyšší míru automatizace útoků a ještě realističtější podvody. Umělá inteligence umožní kyberzločincům provádět tisíce útoků najednou, přizpůsobených každé jednotlivé oběti. „AI boti umožní zločincům komunikovat s více oběťmi najednou, takže uvidíme propracované kampaně s obrovským dosahem,“ uvedl Šafář.
Co dělat, aby se člověk nestal obětí?
Policie i bezpečnostní experti zdůrazňují důležitost prevence. Klíčové je chránit svá zařízení, používat bezpečné internetové připojení a nedůvěřovat slibům rychlého zbohatnutí. „Pokud se stanete obětí online podvodu, nahlaste to policii a informujte svou banku,“ upozorňuje Policie ČR. Dále doporučuje pravidelně kontrolovat bankovní výpisy a nedělit se o údaje k bankovnictví ani pod tlakem nebo při naléhavých výzvách.
Rok 2025 podle odborníků přinese nejen hlubší automatizaci kyberzločinu, ale i zásadní zpochybnění stávajících metod šifrování kvůli nástupu kvantových počítačů. Podle Šafáře tak budou muset zejména vlády a firmy začít přecházet na kvantově bezpečné šifrování, jinak budou citlivá data vážně ohrožena.