Vláda se rozhodla rezignovat na vládnutí a už jen vést kampaň
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
Ačkoliv je Francie oficiálně sekulární stát, na otevření rekonstruované Notre Dame nesměl prezident Emmanuel Macron chybět. Nechyběla ani řada dalších lidí, vče ...
Ta část veřejnosti, která věnuje svůj čas sledování přímých přenosů z jednání Poslanecké sněmovny, si v těchto dnech dopřává velkolepou podívanou – mimořádnou schůzi na téma „Andrej Babiš je bezpečnostní riziko“. Vypadá to, jako by průzkum nespokojených vládních voličů, který si spolek mecenášů kolem prezidenta Pavla zadal u agentury STEM, konal své problematické dílo (píšeme „vypadá to“, protože politické strany si jistě zadávají své průzkumy, z nichž již mohly vyčíst plus minus to samé. Tím nechceme a priori kritizovat počin objednavatelů průzkumu, je správné, když lidi vyvíjejí politickou iniciativu).
Schůze zjevně plní svůj účel. Twitterové účty ODS, koalice Spolu, premiérových poradců a dalších náruživě retweetovaly vyjádření uživatelů této sítě, jež by se všechna dala parafrázovat slovy „Premiér Fiala právě měl nejlepší projev, jaký jsem v životě slyšel/a“. Jeden retweetovaný uživatel dokonce použil slov „balzám na duši“.
Je to plně v souladu s doporučeními analytiků STEMu (tedy ta schůze, ne ten balzám). Všechny typy znejistěných voličů vládních stran „jsou výrazně proevropské a protirusky naladěné“, píšou. Uvádějí taky vysoká čísla, jaká v jejich motivaci hrála a, jak deklarují, bude hrát volba proti Andreji Babišovi a ANO. Analytici rovněž uvádějí: „Vláda má podle nespokojené skupiny ukázat sílu, rozhodnost a zároveň ujistit veřejnost, že je v bezpečí (vnitřní bezpečnost, což se zatím daří). Lidé také od vlády čekají, že jim nabídne vizi, odvahu a konkrétní komunikaci.“
Jenže to má všechno dvě strany. Když se někoho zeptáte „Patříme k Západu, anebo chcete, aby u nás vládl Putin?“ budou odpovědi asi dost jednoznačné. Jenže zároveň si v průzkumu můžeme všimnout, že, mají-li respondenti říct, jaké činnosti vlády jsou důležité pro jejich volbu, je cokoli související se zahraniční politikou dost dole.
Co se týče motivu Antibabiš, to ale tak nějak většina lidí ví, že strany současné vládní koalice jsou proti Babišovi, ne? Co jiného by už měli vědět? Jistěže se někde najde člověk, který jednou nějakému vládnímu politikovi řekl něco o tom, že třeba něco řekl dobře a to, co řekl tuhle pan Babiš, to se mu taky líbilo. Existují nejrůznější lidé a člověk si nepochybně takový zážitek zapamatuje – ale to proto, jak je výjimečný, ne proto, jak je typický (věřte tomu, nebo ne, ale deník Lidové noviny se ještě v jednadvacátém století potýkal s tím, že někteří lidé zejména na Moravě si ho spojovali s lidovou stranou).
Bývá taky připomínáno, že sociologové potvrdili, že statisíce Babišových voličů v prezidentských volbách hlasovaly pro Petra Pavla. Jenomže ti sociologové taky myslím vysvětlili, proč to byl specifický úkaz, který se nemusí nutně reprodukovat při sněmovních volbách.
A k tomu, že má vláda ukázat rozhodnost a lépe komunikovat vizi – zde jsme myslím svědky umění položit otázku, na niž nelze dostat špatnou odpověď. On někdo řekne „Nechci, chci, aby ministři jen bezradně blekotali“?
Ironií osudu průzkum našel svůj ozvuk i v chování opozičního ANO. To zase promovalo na Twitteru své cedule na téma „O čem se bavit nechtějí“, které nechalo na poslaneckých lavicích namísto poslanců. Na jedné z fotografií na nás promine