„Může přijít noc dlouhých nožů a může se to týkat i ČNB,“ míní Zeman

NOC DLOUHÝCH NOŽŮ

„Může přijít noc dlouhých nožů a může se to týkat i ČNB,“ míní Zeman
Dosluhující prezident Miloš Zeman uvedl, že může přijít noc dlouhých nožů a že se může týkat i ČNB. Řekl to v reakci na Petra Pavla, který se nechal slyšet, že po začátku jeho funkčního období bude diskutovat situaci v ČNB. Foto: Radovan Jelen
1
Domov
Sdílet:

Dosluhující prezident Miloš Zeman uvedl, že může přijít "noc dlouhých nožů", jak říkal Adolf Hitler a Mirek Topolánek, a že se může týkat i ČNB. Řekl to v reakci na zvoleného prezidenta Petra Pavla, který se nechal slyšet, že po začátku jeho funkčního období bude diskutovat situaci v ČNB, kde současný guvernér Aleš Michl zatím nedostal bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň. Zeman to prohlásil v sobotu v předtáčené Partii Terezie Tománkové na TV Prima. O problému s bezpečnostní prověrkou psalo Echo24 zde a také zde.

Podle Zemana sice Petr Pavel může situaci diskutovat, ale "prezident sice guvernéra jmenuje, nikde ale není psáno, že jej i odvolává," řekl dosluhující prezident v reakci na Pavla, který uvedl, že se chce co nejdříve blíže seznámit s problematikou možné chybějící prověrky guvernéra České národní banky Aleše Michla. Zeman nicméně nevyloučil "noc dlouhých nožů" v souvislosti s vedením ČNB. Podle Zemana by změna ve vedení ČNB ale přinesla právní spory a nyní máme jiné a vážnější problémy. "Ale naprosto chápu, že je mnoho slimáčků a málo kapustičky a že noví lidé budou potřebovat obsadit některá lukrativní místa, takže možná přijde noc dlouhých nožů, a to se samozřejmě může týkat i České národní banky," řekl Zeman.

Na otázku, kteří lidé by chtěli obsadit ty funkce, a zda má Zeman na mysli někoho konkrétního, uvedl, že "tito lidé jsou běžně uváděni. Je tady přítel (Petra Pavla) po boku (Petr Kolář) a myslím si, že je to zajímavý rádce. Uvidíme, kdo to konkrétně bude, a to brzy uvidíte," dodal odcházející prezident.

To, že Michl nemá bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň, je podle Zemana vinou NBÚ, který měl buď prověrku neudělit nebo ji v určené lhůtě naopak udělit, což se ale nestalo.

Zeman dále odmítl kritiku, že nemá vizi, což potvrdil právě prý i tím, že jeho vizí byla jím jmenovaná nová bankovní rada, která bojuje proti inflaci devizovou intervencí a nikoli zvyšováním úrokových sazeb, což se jí podle Zemana daří. "Podařilo se jí odvrátit hypoteční krizi a zmírnila tu úvěrovou," dodal Zeman. S prací bankovní rady je Zeman spokojený.

 

Sdílet: