Vláda omezuje svobodu v práci. Máme nejtvrdší regulaci v Evropě a dál přitvrzujeme

NEJBYROKRATIČTĚJŠÍ ZÁKONÍK PRÁCE

Vláda omezuje svobodu v práci. Máme nejtvrdší regulaci v Evropě a dál přitvrzujeme
Den otevřených dveří ve společnosti ŽĎAS ve Žďáru nad Sázavou. Foto: Profimedia
1
Týdeník
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Je to přesně jedenadvacet let. V září 2002 levostředová vláda socialistického premiéra Vladimíra Špidly zakázala prodej nebaleného krájeného pečiva. Všechno od obyčejné půlky čerstvě rozkrojeného chleba po koblihu muselo být v igelitu. Tehdejší ministryně zdravotnictví Marie Součková tento nápad hájila tím, že to po nás v rámci směrnice o zdraví žádá Evropská unie. Že je to regulace Bruselu. Tehdy jsme ještě ani nebyli členy. Připravovali jsme se na vstup v květnu 2004. Chtěli jsme plnit všechna pravidla. Jenže každý, kdo cestoval po Evropě, mohl na vlastní oči vidět, že je to naprostý nesmyl. Představa, že by třeba v takových gurmánských baštách jako Paříži nebo Římě byly croissanty nebo chleba v igelitu, byla na první pohled zcela absurdní. Socialistická ministryně zdravotnictví se prostě jen za Brusel snažila schovat. Mimořádně naivně a průhledně.

Realita byla vidět na první pohled. Tehdejší předseda ODS Václav Klaus se označil za příznivce čerstvého chleba a boj proti pečivu v igelitu označil za základní ideologický kámen strany. „Smyslem ODS je proti podobným nesmyslným regulacím bojovat.“

Po jedenadvaceti letech sedí ve Strakově akademii premiér za ODS Petr Fiala. A jeho vláda právě v parlamentu, v němž má pohodlnou většinu v obou komorách, prosadila novelu zákoníku práce. Kdo by čekal, že poměry v práci uvolňuje, plete se. Naopak je v řadě věcí zpřísňuje.

Přidává regulaci a byrokracii do pracovního práva, které už je dnes nejtvrdší ze všech vyspělých zemí sdružených v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta sleduje dlouhodobě tuhost regulace pracovního práva v Indicators of Employment Protection. Čím svobodnější a méně byrokratizované poměry v práci, tím nižší číslo indexu. Nejlépe jsou na tom Spojené státy s indexem 1,3. Následuje bohaté Švýcarsko s 1,6. Pak nikoli překvapivě tradičně ekonomicky liberální Kanada, Austrálie. V Evropské unii je na tom nejlépe Rakousko s 1,7 a hned za ním Dánsko s 1,8. Pak Estonsko, Irsko. Na druhém konci žebříčku, kde jsou země s nejvíc byrokratizovaným pracovním právem v celé OECD, je Česká republika. Jako jediná má skóre 3,0. Země s tvrdou byrokratickou regulací práce, která dlouhodobě brání v prosperitě, jako je Francie nebo Itálie se skóre 2,6, respektive 2,7, jsou daleko před námi. Stejně jako Polsko a Maďarsko.

V tom utužování byrokracie práce se vláda přitom odvolává na Brusel. Stejně jako tehdy u koblih a chleba Špidlova vláda. Avšak ukazuje se, že u řady věcí jde regulace dál, než po nás Brusel žádá. Že zpřísnění je domácí provenience.

Pokračování textu si můžete přečíst elektronicky na EchoPrime nebo v novém vydání Týdeníku Echo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články