Zeman pro ruskou TV: Protiruské sankce jsou zbytečné a EU nemá silného vůdce

prezident pro ruskou televizi

Zeman pro ruskou TV: Protiruské sankce jsou zbytečné a EU nemá silného vůdceUVNITŘ VIDEO 2
Domov
Sdílet:

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru poskytnutém tento týden ruské televizi NTV znovu označil protiruské sankce za zbytečné. V interview, které bylo zveřejněno v neděli, zároveň řekl, že Evropská unie nemá v současné době silného vůdce, jací jsou v Rusku, v Číně nebo v USA. Prezident zopakoval i tezi, že novičok byl v Česku testován, a tudíž tu musel být i vyroben. A také uvedl, že nechce, abychom byli jen provincií EU. Zemanovo prohlášení o sankcích nezůstalo bez kritiky, například šéf TOP 09 Jiří Pospíšil se nechal slyšet, že ho to u prokremelského prezidenta ani nepřekvapuje.

„Sankce jsou vždy zbytečné. Ničemu nepomáhají, naopak poškozují obě strany, ne jen jednu. Z ekonomického i z politického hlediska,“ zopakoval šéf českého státu své známé odmítavé stanovisko k sankcím přijatým vůči Rusku kvůli jeho postupu vůči Ukrajině, včetně anexe Krymu. Naznačil přitom možnost, že by se o jejich ukončení v EU mohla zasloužit například Itálie, nebo visegrádská skupina.

Podle Zemana v unii dnes není žádný silný vůdce. „Rusko nepochybně má silného vůdce. Čína má silného vůdce, Amerika má silného vůdce. Najděte mi, prosím, silného vůdce na úrovni Evropské unie. Dívám se nalevo, dívám se napravo, dívám se dopředu, dozadu – silného vůdce prostě nevidím,“ řekl prezident. Poukázal přitom na to, že odchází německá kancléřka Angela Merkelová a že pozice francouzského prezidenta Emmanuela Macrona už není kvůli nynějším protivládním demonstracím v zemi tak silná, jak se zdálo před půl rokem.

Pokud jde o napjaté vztahy Ruska se Severoatlantickou aliancí, Zeman nevěří v možnost vojenského konfliktu mezi NATO a Ruskem. „Nevěřím, že může dojít k vojenskému útoku na pobaltské státy. Byla by to politická, a dokonce i vojenská sebevražda,“ řekl český prezident. Soudobých válečných cílů se podle něj dosahuje prostřednictvím ekonomiky, nikoliv pomocí zbraní.

Zemanovo odsouzení sankcí se nelíbilo předsedovi TOP 09 Jiřímu Pospíšilovi. „Řekl to v momentě, kdy se v EU vážně debatuje o jejich zpřísnění kvůli ruské agresi v Azovském moři. U prokremelského prezidenta ale nemůže takový postoj už snad ani překvapit,“ zkritizoval hlavu státu.

Co řekl Zeman o konfliktu v Azovském moři

Pokud by tento incident byl v mezinárodních vodách, pak je na vině Rusko. Kdyby byl v teritoriálních vodách – na vině je Ukrajina. To může být zkontrolováno … Existují satelity, existují dokonce i drony a další pozorovací opatření. Dejte nám důkazy na stůl, neříkejte, že je na vině druhá. Ukažte dokumenty. Obě strany.

O zbytečnosti protiruských sankcí

Sankce jsou vždy zbytečné. Ničemu nepomáhají, ale naopak, způsobují škody oběma stranám… Plně doufám, že dříve nebo později tyto sankce již nebudou existovat. Víte, v Evropské unii existuje takový postup, že pokud je pouze jeden předseda vlády proti, pak sankce nebudou existovat … Pokud je Itálie tak odvážná země , tím lépe … To by mohl být případ i Visegrádské skupiny.

O absenci silného vůdce v Evropské unii

Rusko bezpochyby má silného vůdce. Čína má silného vůdce. Amerika má silného vůdce. Najděte mi silného vůdce na úrovni EU. Angela Merkelová odchází. Macron? Po demonstracích ve Francii není jeho pozice tak silná, jak se zdálo před šesti měsíci. A kdo jiný? Nemáme nového de Gaulle, ani nového Tonyho Blaira. Dívám se doleva, dívám se doprava, dívám se rovně, dívám se zpátky. Silný vůdce prostě není viditelný.

O suverenitě v rámci Evropské unie

Nechci, abychom byli pouze provincií EU. A pokud budeme zachovávat svou nezávislost, musíme se rozhodnout, co budeme dělat v určitých oblastech. Samozřejmě, můžeme diskutovat s našimi spojenci, ale konečné rozhodnutí je v našich rukou, musíme zůstat nezávislým státem.

Některé země chtějí být provincie, možná proto, že dostávají peníze z evropských fondů. Ale pokud prodáváte svobodu za peníze, nakonec ztratíte i ty peníze.

Zeman – „agent Kremlu“?

Jsem kritizován za to, že chci rozvíjet vzájemně prospěšné hospodářské vazby s Ruskem nebo například s Čínou. Teď jsem je vrátil z Izraele. A podporuji to, aby naše velvyslanectví bylo v Jeruzalémě, a ne v Tel Avivu…. Někteří lidé říkají, že jsem ruský agent, čínský agent, izraelský agent. V praxi jsem jen český agent, agent mé vlasti.

O konfliktu mezi Ruskem a NATO

Nevěřím, že by mohlo dojít k vojenskému konfliktu mezi NATO a Ruskem. Nevěřím, že by mohlo dojít k vojenskému útoku na pobaltské země. Bude to politická a dokonce i vojenská sebevražda… Válka nebude. Ne. Víte, teď jsou cíle války dosaženy prostřednictvím ekonomiky a nikoliv pomocí zbraní.

O testech novičoku v Česku

U nás byly dvě tajné služby. Jedna říkala ano (novičok se vyráběl) - druhá říkala ne. Nicméně všichni připouštěli, že se novičok (v Česku) testoval. No a existuje prostá otázka. Jestli něco testujete, tak to musíte vyrobit. Jestli někdo říká 'testoval se, ale nevyráběl se', tak je to naprostý nesmysl, porušuje to fyzikální zákony zachování hmoty a energie.

Zeman počátkem května řekl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byl otráven Skripal, pocházel z Ruska.

Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost následně uvedl, že Zeman sdělil nepravdivé informace o výrobě jedu novičoku v Česku. Zprávy zpravodajských služeb se totiž podle výboru shodují v tom, že v ČR nebyla tato látka vyráběna ani skladována.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články