Útok na policejní akademii v Bogotě. Zemřelo 21 lidí, zraněných je 68

Útok v Kolumbii

Útok na policejní akademii v Bogotě. Zemřelo 21 lidí, zraněných je 68NOVÉ
Nejméně 21 lidí zemřelo a 68 osob bylo zraněno při čtvrtečním útoku na policejní akademii v kolumbijské metropoli Bogotě Foto:

FOTO: Twitter / Alcaldía de Bogotá

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nejméně 21 lidí zemřelo a 68 osob bylo zraněno při čtvrtečním útoku na policejní akademii v kolumbijské metropoli Bogotě. Informovala o tom v noci na pátek místní média. Podle policie je mezi mrtvými i šestapadesátiletý Kolumbijec, který podle svědků najel s autem s výbušninou do budovy akademie. Zatím není jasné, zda měl vazby na nějakou organizaci, policie útok vyšetřuje jako teroristický čin.

„Bohužel, zatím registrujeme 21 mrtvých, včetně muže zodpovědného za čin, a 68 zraněných, kteří byli převezeni do různých zdravotnických zařízení,“ oznámila policie v prohlášení. Podle místních médií může počet obětí ještě vzrůst. Při útoku zemřela i nejméně jedna cizinka, mladá ekvádorská policista. Další Ekvádorka utrpěla zranění. V akademii bylo v době exploze mimo jiné i 45 kadetů z Panamy, z nichž dva utrpěli zranění.

První policejní verze mluvila o muži s vozem, v němž bylo 80 kilogramů trhavin, kolem 9:30 místního času vjet do areálu akademie generála Santandera v Bogotě. Policejní hlídka ho ale zastavila, podle místních médii reagovali na podezřelý nález psi vycvičení na hledání výbušnin. V tom okamžiku se muž s vozem rozjel, přejel dva policisty a narazil do budovy akademie.

Místní média označila útok za nejhorší teroristický čin v Bogotě od roku 2003, kdy explodovala bomba v autě v garážích místního klubu El Nogal. Zabila 36 lidí a na dvě stovky osob zranila. Čin tehdy spáchali levicoví povstalci z organizace FARC, která v roce 2017 uzavřela mírovou dohodu s vládou a loni složila zbraně. Někteří povstalci ale složit zbraně odmítli a pokračují v ilegální činnosti.

Útok na policejní akademii obyvatele Bogoty šokoval, od míru s FARC byly podobné činy spíše ojedinělé. Stála za nimi poslední povstalecká organizace v zemi Vojsko národního osvobození (ELN) či drogové bandy.

Policie zatím vyšetřuje, zda měl řidič vozu José Aldemar Rojas, který způsobil čtvrteční explozi v Bogotě, vazby na nějakou organizaci. Žádnou skupinu nejmenoval ani prezident Duque, který ale slíbil ještě více zintenzivnit boj proti zločineckým teroristickým skupinám. Po útoku nařídil zesílit také kontroly na hranicích a vjezdech do větších měst.

S povstalci s ELN se vláda rovněž snažila dojednat mír, jednání začala v roce 2017, posléze je ale přerušila, protože ELN se nevzdala útoků a únosů. Naposledy minulý víkend se přihlásila k útoku na vrtulník na severu Kolumbie, který převážel 1,7 miliardy dolarů (asi 38 miliard korun), a k zadržení jeho posádky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Na Dálném východě se srazily dva ruské bombardéry Su-34

Macron: Francie letos zůstane zapojená do bojů v Sýrii, na Blízkém východě i v Africe

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články